Bądź na bieżąco - RSS

Wisława Szymborska „Fotografia z 11 września” – interpretacja

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 6 kwietnia 2011

Wiersz Wisławy Szymborskiej Fotografia z 11 września jest jedną z pierwszych, literackich reakcji na wydarzenia wrześniowe 2001 roku. Poetka znana jest ze swojej „czujności” na wydarzenia naszego czasu, który nie tylko „jest polityczny”, ale też często wskutek tej polityczności zbrodniczy. W tomie Chwila oprócz omawianej Fotografii... znaleźć można również liryk Jacyś ludzie przedstawiający dramat uchodźstwa i wojny, tułaczki i bezdomności, a z wcześniejszych publikacji chociażby - Terrorysta on patrzy.

Wiersz odebrany został przez krytykę bardzo skrajnie – pojawiły się nawet głosy, że Noblistka niepotrzebnie ów wiersz popełniła. Z pewnością brak mu dynamiki i puenty, do jakiej przyzwyczaiła nas poetka, ale odrzucenie tych elementów było jednak konieczne, aby uwypuklić, [...]   więcej »

Tagi: ,

Wisława Szymborska – Miniatura średniowieczna interpretacja

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 22 stycznia 2011

Wiersz ten jest pozornie opisem dzieła malarskiego. Jest to pretekst do ukazania sztuki średniowiecznej. Są to: kontrastowość, idealizacja i naiwność czy prymitywizm – pojęcia w sztuce, które nie mają zabarwienia pejoratywnego.

Poetka stosuje dużo neologizmów, przymiotników w stopniu najwyższym oraz zdrobnień: najjedwabniejszy, przenajśmieszniejszy, najfeudalniejszy. Podkreślają one skłonność sztuki średniowiecznej do idealizacji.

Naiwność i kontrastowość w sztuce średniowiecznej pozwala oddzielić dobro i zło, co służy celom dydaktycznym, pouczającym. Stosunek autorki do przedstawionego świata jest żartobliwie – ironiczny.

Tagi: ,