Bądź na bieżąco - RSS

Uniwersalne problemy i rozterki młodego królewicza duńskiego Hamleta

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 8 kwietnia 2011

Szekspirowski „Hamlet” to wnikliwe studium losów jednostki, której losy zależne są od wielkiej historii, niezważającej na pojedynczych bohaterów. Hamlet jest osobowością złożoną, skomplikowaną, nie dającą się ocenić w sposób jednoznaczny. Musi pomścić śmierć swojego ojca – króla. Zabił go własny brat, Klaudiusz, który zaraz po morderstwie wstąpił na tron i poślubił wdowę po zamordowanym. Pragnąc utrzymać się przy władzy musi podstępnie zgładzić Hamleta, który domyśla się straszliwej prawdy o swoim stryju. Hamlet jest człowiekiem inteligentnym, filozofującym, ale przez to rozdartym i nie będącym w stanie podjąć konkretnej, zdecydowanej decyzji. Do działania popycha go właściwie duch ojca, bo gdyby nie on, to nie wiadomo czy królewicz [...]   więcej »

Tagi: ,

Szekspir Makbet opracowanie

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 22 stycznia 2011

Makbet Szekspira jako tragedia namiętności i ambicji ludzkiej.


„Makbet” jest jedną z najkrótszych sztuk Szekspira. W sposób zwięzły, z wielką oszczędnością środków osiągnął w niej autor tak świetne przedstawienie tematu, że utwór należy do najlepszych w jego twórczości.

Autor Makbeta, angielski poeta, dramatopisarz i aktor William Shakespeare, urodził się w 1564 r. w miasteczku Stratford nad rzeką Avon. Uczył się w miejscowej szkole, która dała mu całkiem solidny zasób wiedzy. Szekspir nie odbywał już potem żadnych studiów wyższych, pracował jako samouk. Bardzo pociągały go teatry, z biegiem czasu zaczął próbować swych sił w pisaniu sztuk teatralnych. Ogółem napisał on 37 utworów dramatycznych. Dokładna data powstania „Makbeta” nie jest znana, przypuszcza się, iż powstała około 1606 roku. [...]   więcej »

Tagi: , ,