Bądź na bieżąco - RSS

Człowiek zbuntowany i człowiek pokorny wobec Boga. Przedstaw obie postawy odwołując się do wybranych utworów literackich – prezentacja maturalna

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 2 kwietnia 2011

Czymże jest bunt? Niełatwym jest niestety konkretne sprecyzowanie istoty tego pojęcia. Różne są bowiem przyczyny i okoliczności, które decydują, iż ludzie decydują się go wznieść. Ważne jest jednak, iż bunt wpisany jest w naturę człowieka, który ciągle próbuje doskonalić zastaną przez siebie rzeczywistość. Podstawą buntu jest zawsze sprzeciw wobec czegoś potężnego. Jedni przeciwstawiają się władzy, inni społeczeństwu, sytuacji politycznej, złemu losowi lub Bogu, ale zawsze jest to niezgoda na jakąś część otaczającej ich rzeczywistości. Prawdziwi buntownicy to indywidualiści i naprawdę silne jednostki, bo tylko tacy ludzie są w stanie iść pod prąd i realizować swoją konieczność z uporem. W historii ludzkości swój ślad pozostawiło wie [...]   więcej »

Tagi: , , , , , , , , , ,

Jan Kochanowski Treny – opracowanie

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 4 stycznia 2011
Krótkie omówienie trenu VII i VIII.

Jakie uczucia wyraża „Tren VII”?

Treny są pamiętnikiem cierpienia i zrodzonych przez to cierpienie przemyśleń i przewartościowań. Są poematem ojcowskiej miłości i ojcowskiego bólu po stracie ukochanej córeczki. Widok pozostałych po zmarłej córce ubrań jest przyczyną ojcowskiej rozpaczy. Utwór zbudowany jest na zasadzie kontrastu między przeszłością a teraźniejszością. Dziecięce ubiory przywodzą na myśl poecie ich właściwe przeznaczenie z ich obecną bezużytecznością. Szczególnie mocno uwydatnia się rozbieżność między żywionymi przez rodziców nadziejami co do przyszłości córki a rzeczywistością.

„Tren VIII” wyrazem bólu ojca po stracie dziecka.

Tren VIII rozpoczyna apostrofa do zmarłej córki wyrażająca uczucie rozpaczy i osamotnienia po jej [...]   więcej »

Tagi: ,