Bądź na bieżąco - RSS

Architektura baroku w Polsce

Kategoria: Historia sztuki   |   Dodano: 13 czerwca 2013

Architektura baroku w Polsce Polski barok dzielimy na trzy podstawowe okresy: pierwszy (przełom XVI i XVII wieku, czyli panowanie Wazów), drugi (od wojen szwedzkich do panowania Augusta II Sasa), trzeci (rządy Sasów). W całej Polsce w ówczesnym czasie powstają liczne dworki szlacheckie i kościoły, które są prowincjonalną wersją baroku. Po wojnach szwedzkich w Warszawie mamy do czynienia ze świadomymi założeniami urbanistycznymi. Kierunek rozwoju miasta został wytyczony na południe przez Krakowskie Przedmieście i Aleje Ujazdowskie prowadzące poza Warszawę do Natolina i Mokotowa. Na wyglądzie ówczesnych miast przede wszystkim Warszawy zaważyła w dużej części sieć ogrodów i parków. I tak w Polsce spotykamy dwa typy architektury ogrodowej. Pierwszy to park fra [...]   więcej »

Tagi: ,

Barokowa rzeźba polska

Kategoria: Historia sztuki   |   Dodano: 6 lipca 2012

Barokowa rzeźba polska W pierwszej połowie XVII wieku w barokowej rzeźbie polskiej dominuje rzeźba kamienna, w drugiej połowie XVII w. – rzeźby stiukowe (np. dekoracje gipsowe), w wieku XVIII dominują rzeźby drewniane. W pierwszej połowie XVIII w. Najpopularniejszy był, obok tradycyjnych nagrobków z leżącą postacią zmarłego, nowy typ nagrobka, bardziej architektoniczny, z umieszczanym w owalnej wnęce portretowym popiersiem zmarłego np. nagrobki biskupów na Wawelu. Obok środowiska rzeźbiarzy krakowskich, wykształciło się o wiele prężniej działające środowisko warszawskie. Za ich sprawą powstaje wolnostojąca kolumna Zygmunta III, zaprojektowana przez włoskiego architekta Konstantego Centallę, postać króla modelował także Włoch Clemente Molli, a odla [...]   więcej »

Tagi:

Styl barokowy w sztuce

Kategoria: Historia sztuki   |   Dodano: 8 lutego 2012

Czym charakteryzował się styl barokowy w sztuce? Architektura barokowa: - przepych, złocenia, bogactwo ozdób - budowle niskie, rozbudowane - wieże niewysokie, zakończone potężnymi kopułami - linie kapryśne, skośne, spiralne - kolumny proste lub skręcone jak spirala - wnętrza bogato malowano, optycznie powiększając wysokość - duża ilość luster, lśniące posadzki, złociste ozdoby - materiał budowlany: cegła tynkowana, malowane drewno, prawdziwe marmury, gipsowe ozdoby - wielką rolę dekoracyjną odgrywa światło załamujące się i rozpraszające na liniach falistych - budowle to najczęściej pałace i kościoły o sklepieniach elipsoidalnych Zabytki baroku w Polsce: - pałac w Wilanowie - pałac w Nieborowie - pałac Branickich w Białymstoku - [...]   więcej »

Tagi: