Bądź na bieżąco - RSS

Ocena społeczeństwa polskiego w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 21 lutego 2011

Akcja „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego toczy się przez jedną weselną noc w domu Włodzimierza Tetmajera. Spotykają się tu ze sobą dwa światy: chłopi i przybyła z miasta inteligencja. Te dalekie sobie, wzajemnie obce, nie związane na co dzień, w tę noc wesela literata z Krakowa z wiejską dziewczyną mieszają się w krótkim obcowaniu, w tańcu, rozmowach. W większości scen przeważają dialogi budowane za zasadzie przeciwstawienia inteligencji miejskiej chłopstwu. Charakterystyczna jest tu przemienność subtelności i prostoty, żartu i dowcipu oraz zadumy czy posępności. Niemałą rolę odgrywa tu także bogata indywidualizacja języka w dialogach. Praktycznie każda postać dramatu mówi językiem własnym, mową takiego, a nie innego środowiska.

Pierwszy akt napisany jest w konwencji komedii realistycznej. [...]   więcej »

Tagi: , ,

Wieś w literaturze młodopolskiej

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 10 lutego 2011

Temat wsi uświęciła przede wszystkim tradycja romantyczna, ale wynikał on również nieuchronnie z programu pozytywistycznej „pracy u podstaw" oraz z postulatów realizmu i naturalizmu. Zainteresowanie wsią jest także jedną z ważnych cech literatury epoki Młodej Polski.

Już w XVI w. temat wsi absorbował poetów. „Pieśń świętojańska o sobótce" najwybitniejszego autora tamtych czasów Jana Kochanowskiego jest najlepszym tego przykładem:

„Wsi spokojna, wsi wesoła,
Który głos twej chwale zdoła?
Kto twe wczasy, kto pożytki
Może wspomnieć za raz wszytki!"

Artysta przedstawia nam wyidealizowany obraz życia wiejskiego, wylicza jego zalety. Mówi o zwykłych ludzkich sprawach, o pracy i zajęciach typowych dla wsi. Problemy te traktuje z szacunkiem i powagą.

Temat wsi powraca w każdej epoce. Poeci romanty [...]   więcej »

Tagi: , , , , , ,