Bądź na bieżąco - RSS

Opowiadanie fantastyczne

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 23 stycznia 2011

I ja mogę pisać jak Stanisław Lem.

"Wysłannik Ziemi"

Położyłem się spać wcześniej niż zwykle, a sen zmorzył mnie prawie od razu. Po chwili przed oczyma ujrzałem wspaniałą planetę, którą pokrywały ogromne działa i wieżowce. Zbliżałem się do niej z olbrzymią prędkością moim statkiem kosmicznym Voltanem II, którego konstruowałem prze całe dwa lata. Komputer zasygnalizował mi, że jest to planeta zwana Pacmanią zamieszkana przez roboty zwane Cyberonami. Mieli świetne uzbrojenie i nowoczesne pojazdy.
Moja misja polegała na odzyskaniu skradzionego przez nich mikroprocesora, którym można było sterować wszystkimi komputerami we wszechświecie. Ponieważ wiele ziemskich instytucji, urządzeń i pojazdów obsługiwanych było przez komputery, zakłócanie ich pracy przez Cyberonów spowodował [...]   więcej »

Tagi: , , ,

Wielkie Lanie opracowanie

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 23 stycznia 2011

Streszczenie opowiadania "Wielkie lanie" z książki "Bajki robotów" Stanisława Lema.

Pewnego dnia do Klapaucjusza przyszła Maszyna do Spełniania Życzeń. Był to prezent od Trurla. Chcąc sprawdzić jej umiejętności konstruktor wydał kilka poleceń. Jednym z ostatnich była prośba o stworzenie kopii kolegi. Zamówienie wykonano. Po dokładnych oględzinach duplikat został sprowadzony do piwnicy i związany. Wówczas Klapaucjusz sprawił mu wielkie lanie po czym poszedł się zdrzemnąć. Przerażony więzień z trudem uwolnił się i wraz z maszyną uciekł do domu. Następnego dnia konstruktor złożył wizytę Trurlowi. Opowiedział o zdarzeniach poprzedniego wieczoru. Troską o dobro "przyjaciela" usprawiedliwiał swoje zachowanie. Gospodarz przyjął jego wyjaśnienia. Od tego [...]   więcej »

Tagi: ,