Bądź na bieżąco - RSS

Obrazy wojny w literaturze. Omów temat na podstawie wybranych utworów – prezentacja maturalna

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 25 marca 2011

Wojna to zjawisko społeczne, które towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Jest największym złem, gdyż oznacza zabijanie człowieka przez człowieka, godząc tym samym w boskie przykazanie „nie zabijaj”. Samo słowo „wojna” już w warstwie fonetycznej brzmi niezwykle przerażająco i kojarzy się nam z wielką tragedią, ogromną pomyłką historii. Towarzyszą jej zawsze traumatyczne przeżycia, które przekazywane są potomnym w formie literatury. Różnorakie są jednak punkty widzenia, z których podejmuje się ten problem – od strony zwycięzców lub zwyciężonych. Dzieła opisujące wojenne zmagania pełne są odgłosów tłumnych bitew, ale także pojedynczych heroicznych potyczek, miewają kształt skargi, ale też porywającego przemówienia. Współcześnie wo [...]   więcej »

Tagi: , , , , , , , ,

Albert Camus – Dżuma opracowanie

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 23 stycznia 2011

Postawa bohaterów powieści Alberta Camus „Dżuma” wobec niebezpieczeństwa grożącego ludziom.

Akcja powieści „Dżuma” rozgrywa się wyłącznie w granicach miasta Oran. Sam tytuł książki sugeruje, że celem pisarza było ukazanie historii ludzkiej walki z szalejącą w Oranie epidemią dżumy. Jednak tak naprawdę dżuma była metaforą, pretekstem, dzięki któremu Albert Camus ukazał zjawisko o wiele szersze i głębsze znaczeniowo. Do najpowszechniejszych wykładni metaforycznego sensu choroby należy interpretowanie dżumy jako metafory śmierci. Istotą utworu są więc różne postawy ludzkie wobec śmierci. Inną wykładnią jest traktowanie dżumy jako metafory zła w ogóle. Zło towarzyszy człowiekowi od początku jego dziejów, jest przeciwieństwem Dobra i przyjmuje nie [...]   więcej »

Tagi: , , ,

Rozmowa Mistrza Polikarpa ze śmiercią opracowanie

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 22 stycznia 2011

„Rozmowa Mistrza Polikarpa ze śmiercią” jest utworem średniowiecznym pochodzącym z XV w. i ma formę moralitetu. Wyraża średniowieczny światopogląd i stosunek do życia, według którego należało żyć uczciwie i poprawnie, aby uczynkami zapracować na nagrodę w niebie.

Utwór ma charakter dydaktyczno – parenetyczny. Charakterystyczny jest też opis wyglądu śmierci – „kościotrup”. Jest to również charakterystyczny opis w sztuce średniowiecznej – „danse macabre”. Najbardziej znany moralitet średniowieczny to angielski utwór „Everyman”.

Tagi: ,

Baczyński – Elegia o chłopcu polskim interpretacja

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 22 stycznia 2011

„Sny, co jak motyl drżą” – koszmar ponurej apokalipsy w wierszu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Elegia – utwór liryczny opiewający śmierć jakiegoś bohatera.

Osobą mówiącą w wierszu jest prawdopodobnie matka, a świadczą o tym użyte zdrobnienia: syneczku, synku. Adresatem wypowiedzi jest chłopiec, o czym przekonują formy czasowników – druga osoba liczby pojedynczej.

W wierszu wypowiedź matki skierowana jest do nieżyjącego syna (ostatni wers). Tytuł wiersza ma wymowę symboliczną, „chłopiec polski” uosabia całe młode pokolenia Polaków, którzy swoją młodość i życie poświęcili walce z wrogiem.

Przenośnie: „odkarmili bochnem trwóg, malowali krajobrazy w żółte ściegi pożóg, ścieżki powycinał żelaznymi łzami”.

Porównania: „od snów, co jak motyl drżą”

Kontrast: „jasny synku – czarną bronią”

Py [...]   więcej »

Tagi: , , ,

Czy wolno narażać życie człowieka dla ratowania innego człowieka?

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 22 stycznia 2011

Problem zawarty w tym temacie jest bardzo intrygujący i zmusił mnie do długich rozważań. Cieszę się, że mogę opisać swoje przemyślenia.

Sytuacje, jakie przynosi życie, stawiają w szczególnych przypadkach ludzi, między prawem a sumieniem. Każdy człowiek ma prawo do własnej decyzji i nie można robić mu wyrzutów za podjęcie takich, a nie innych kroków. Ludzi cechuje chęć i gotowość niesienia pomocy. Człowiek, który uratował komuś życie, staje się lepszy i ma pewną satysfakcję. Można powiedzieć, iż taka osoba podbudowuje się moralnie. Dzieje się to za sprawą uratowanej osoby lub osób, które odczuwają wielką wdzięczność w stosunku do niego, zdając sobie sprawę, iż największym darem dla człowieka jest życie.

Bardzo ważne jest, w przypadku omawianego zagadnienia, czy mamy czas na przemyślenie d [...]   więcej »

Tagi: , , ,