Bądź na bieżąco - RSS

Dlaczego Werter popełnił samobójstwo – rozprawka

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 4 czerwca 2014
Dlaczego Werter popełnił samobójstwo? Odpowiedź nasuwa się samoistnie - z miłości. Lecz przecież tak wielu ludzi zakochiwało się nieszczęśliwie, a nigdy podobne dramaty nie stawały się ich udziałem. Dlaczego tak mogło być? Bo Werter zakochał się prawdziwie. Jeśli istnieje idealna miłość, to jest to uczucie nieskończone, zdolne przetrwać największe przeciwności. Werter bezgranicznie oddał się Locie, świadomy nieosiągalności spełnienia marzeń. Być może tylko miłość platoniczna potrafi przetrwać wieczność? I w końcu - czyż istnieje wspanialszy wyraz uwielbienia, od oddania życia za miłość? (więcej...)
Tagi:

Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie – rozprawka

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 19 marca 2011
Prawdziwego przyjaciela można poznać tylko w trudnej sytuacji. Szczery przyjaciel nas nie zostawi, lecz będzie starał się nam pomóc. Fałszywemu koledze nie zależałoby na naszej przyjaźni, byłoby mu to obojętne. Pamiętajmy, że człowiekowi jest ciężko żyć w samotności i dlatego każdy powinien mieć osobę, której może zaufać.
Bardzo trudno jest żyć bez przyjaciół. Człowiek, który nie ma kolegów, robi się samotny i zdziwaczały. Nie może nikomu wyznać swoich problemów, ani poprosić o dobrą radę. Nawet jeśli ktoś ma liczną rodzinę, lecz nie posiada tej jednej, naprawdę zaufanej osoby, jest mu ciężko. Dziecko, którego rodzice pracują codziennie od rana do wieczora, chciałoby porozmawiać z nimi o swoich szkolnych problemach. Jednak oni nie mając czasu, by poświęcić si [...]   więcej »
Tagi: , ,