Bądź na bieżąco - RSS

Recenzja spektaklu “Dziady” w reżyserii Jana Englerta

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 27 lutego 2011

„Dziady” Adama Mickiewicza w reżyserii Jana Englerta – widowisko telewizyjne.

Kilka lat temu spektakl telewizyjny „Dziady” w reżyserii Jana Englerta, emitowany był w programie pierwszym Telewizji Polskiej. Wtedy nie wiedziałem jeszcze, że jest to adaptacja lektury szkolnej, dlatego nie oglądałem go zbyt uważnie. Teraz po latach z chęcią i zaciekawieniem wróciłem do tego obrazu oglądając go w szkole na zajęciach z Języka polskiego.

Adaptacja słynnego dramatu Adama Mickiewicza według wizji Jana Englerta zrobiła na mnie ogólnie dobre wrażenie, w szczególności z powodu nowatorskiego ujęcia tematu. Film zrealizowany został zupełnie inaczej od typowych spektakli, bardziej przystępnie. Wydaje mi się jednak, że dla zwykłego śmiertelnika, który szuka w telewizji jedynie rozrywki m [...]   więcej »

Tagi: , ,

Recenzja spektaklu teatralnego “Zemsta”

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 17 lutego 2011

Ten spektakl teatralny obejrzałbym jeszcze raz.

Do obejrzenia tego spektaklu wyświetlanego w Teatrze Telewizji skłoniła mnie świadomość, że jest to adaptacja lektury opracowywanej w szkole – słynnej „Zemsty” Aleksandra Fredry. Wbrew dość powszechnej opinii panującej wśród uczniów, muszę przyznać, że ten dramat jest wart przeczytania, a szczególnie obejrzenia. Co za tym przemawia?

Spektakl wyreżyserowany został przez Jana Świderskiego, a jego premiera telewizyjna miała miejsce w roku 1972. W rolach głównych wystąpili: Jan Świderski (Cześnik Raptusiewicz), Joanna Jędryka (Klara), Czesław Wołłejko (Rejent Milczek), Krzysztof Kalczyński (Wacław), Emilia Krakowska (Podstolina) i Wojciech Pokora (Papkin).

Głównym wątkiem w „Zemście” jest zatarg Cześnika z Rejentem, a także miłość W [...]   więcej »

Tagi: ,