Bądź na bieżąco - RSS

Człowiek zbuntowany i człowiek pokorny wobec Boga. Przedstaw obie postawy odwołując się do wybranych utworów literackich – prezentacja maturalna

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 2 kwietnia 2011

Czymże jest bunt? Niełatwym jest niestety konkretne sprecyzowanie istoty tego pojęcia. Różne są bowiem przyczyny i okoliczności, które decydują, iż ludzie decydują się go wznieść. Ważne jest jednak, iż bunt wpisany jest w naturę człowieka, który ciągle próbuje doskonalić zastaną przez siebie rzeczywistość. Podstawą buntu jest zawsze sprzeciw wobec czegoś potężnego. Jedni przeciwstawiają się władzy, inni społeczeństwu, sytuacji politycznej, złemu losowi lub Bogu, ale zawsze jest to niezgoda na jakąś część otaczającej ich rzeczywistości. Prawdziwi buntownicy to indywidualiści i naprawdę silne jednostki, bo tylko tacy ludzie są w stanie iść pod prąd i realizować swoją konieczność z uporem. W historii ludzkości swój ślad pozostawiło wie [...]   więcej »

Tagi: , , , , , , , , , ,

Biblia opracowanie

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 24 marca 2011
„Biblia” czyli księga nad księgami.

Biblia to najbardziej znany tekst na świecie. „Biblia” w języku greckim znaczy tyle co księga. Określana jest jako pismo święte – księga religijna ucząca podstaw wiary chrześcijańskiej, księga natchniona napisana pod wpływem ducha świętego.
Inne księgi święte: „Koran” – islamska, „Talmud” – żydowska, „Święta Księga Wedy” – indyjska, „Księga Ramajana” – buddyjska, „Kojiki” – japońska.
Biblia składa się z dwóch części: ze Starego i Nowego Testamentu (Stare i Nowe Przymierze). Na treść Starego Testamentu składają się opisy z początków życia na ziemi, przed narodzeniem Chrystusa. Stary Testament obejmuje 46 ksiąg, w formie ustnej powstał w XVIII wieku p.n.e., teksty pisane pochodzą z XIII wieku p.n.e.
Najbardziej znane księgi ze Starego Testamentu: Księg [...]   więcej »
Tagi:

Przypowieści streszczenie

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 16 marca 2011
Przypowieść o bogaczu i Łazarzu

Żył pewien człowiek bogaty, który ubierał się w purpurę i bisior. Spędzał życie dzień w dzień świetnie się bawiąc. U bramy jego pałacu leżał natomiast żebrak okryty wrzodami, imieniem Łazarz, który posilał się odpadkami ze stołu bogacza.
Żebrak umarł i aniołowie zanieśli go na łono Abrahama. Umarł także bogacz i został pogrzebany. Gdy w Otchłani, pogrążony w mękach, podniósł oczy, ujrzał z daleka Abrahama i Łazarza na jego łonie. Zawołał więc:
„Ojcze Abrahamie, ulituj się nade mną i poślij Łazarza: niech koniec swego palca umoczy w wodzie i ochłodzi mój język, bo strasznie cierpię w tym płomieniu”.
Na co Abraham odpowiedział: „Wspomnij synu, że za życia otrzymałeś swoje dobra, a Łazarz przeciwnie, niedolę. Teraz on tu doznaje pociechy, a ty męk [...]   więcej »
Tagi: , ,