Bądź na bieżąco - RSS

Jan Kochanowski – Serce roście

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 23 stycznia 2011

Poetyckie rozważania o życiu w pieśni J. Kochanowskiego „Serce roście...”

Utwór rozpoczyna opis rozkwitającej przyrody wiosennej. Jeszcze do niedawna wszystko było skute lodem, teraz natura budzi się do życia. Przyroda maluje świat różnymi kolorami. Ten krótki opis jest tylko tłem do wypowiedzenia myśli o ludzkim życiu.

Zmiany w przyrodzie przypominają nam, że nie ma nic trwałego. Człowiek musi zachować równowagę duchową. W utworze zawarta jest refleksja o ludzkim życiu. Największą wartością człowieka jest czyste sumienie, ono dostarcza radości i zapewnia spokój. Człowiek dręczony niepokojem nie potrafi cieszyć się z tego, co posiada.

Pieśń kończy apostrofa skierowana do „dobrej myśli”. Podmiot liryczny uważa, że radość gości wszędzie tam, gdzie żyją ludzie uczciwi, nieza [...]   więcej »

Tagi: ,

Jakie wartości dostrzega Jan Kochanowski w życiu na wsi?

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 22 stycznia 2011

Pieśń Kochanowskiego „Serce roście...” rozpoczyna opis rozkwitającej przyrody wiosennej. Natura budzi się do życia, maluje świat różnymi kolorami. Zmiany w przyrodzie przypominają, że nie ma nic trwałego. Człowiek musi zachować równowagę duchową.

Największą wartością jednostki jest uczciwość (czyste sumienie). Ona dostarcza radości, jest bogactwem, zapewnia spokój. Człowiek dręczony niepokojem nie potrafi cieszyć się z tego, co posiada. Pieśń kończy apostrofa skierowana do „dobrej myśli”. Podmiot liryczny uważa, że radość gości wszędzie tam, gdzie żyją ludzie uczciwi. Równie dobrze może być to pałac, jak i ubogie mieszkanie.

Pochwałę życia wiejskiego znajdujemy także w „Pieśni świętojańskiej o sobótce”. Sobótka to zabawa wiejska będąca pozostałością po pogańskim obrządku ku czci [...]   więcej »

Tagi: , ,

Stosunek Jana Kochanowskiego do świata i Boga

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 22 stycznia 2011

Na podstawie znanych pieśni określ stanowisko Jana Kochanowskiego do świata i Boga.

Jan Kochanowski zawsze krytykował tzw. fałszywą pobożność. Ukazuje to we fraszce „Na nabożną”. On sam bardzo gorliwie wierzył w Boga.

Zapisał się też Kochanowski w dziejach literatury polskiej jako piewca ojczyzny. Zarówno we fraszkach, jak i pieśniach przewija się imię Rzeczypospolitej, której dobro stawia poeta na pierwszym miejscu. Polityka powinna być nieodłączna od etyki, bowiem najmocniejszą stroną państwa jest moralność jego obywateli. Twórczość religijna Kochanowskiego przetrwała do naszych czasów. Zatem „nie wszystek” umarł poeta w pieśni „Kto się w opiekę”. Była ona śpiewana przez wieki, w czasach niewoli, zaborów i wojen. Także dzisiaj dodaje ufności w Bożą pomoc w trudnych chwilach. Inn [...]   więcej »

Tagi: , ,