Bądź na bieżąco - RSS

Geneza i ludowość II części „Dziadów” Adama Mickiewicza

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 28 lutego 2011

„Dziady” część II i IV nazywane są wileńsko – gromskimi i wydane zostały w roku 1823. Na powstanie tego utworu wpłynęły następujące zjawiska: tradycje ludowe; obchody św. Zmarłych; śmierć matki poety; utrata ukochanej – Maryla Wereszczakówna wychodzi za mąż za Puttkamera, bogatego ziemianina; wpływ zachodniej literatury romantycznej.

„Dziady” mają budowę fragmentaryczną, brak części III (napisana przez poetę siedem lat później). Część I zastępuje jak gdyby wiersz „Upiór”.

W drugiej części „Dziadów” występuje jedność czasu i miejsca akcji oraz obecność chóru, co stanowi nawiązanie do dramatu antycznego. Utwór posiada jednak więcej elementów charakterystycznych dla poetyki romantycznej: wielowątkowość akcji, elementy fantastyczne, kompozycja fragmentaryczna, operowanie na [...]   więcej »

Tagi: ,

Rozmowa Mistrza Polikarpa ze śmiercią opracowanie

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 22 stycznia 2011

„Rozmowa Mistrza Polikarpa ze śmiercią” jest utworem średniowiecznym pochodzącym z XV w. i ma formę moralitetu. Wyraża średniowieczny światopogląd i stosunek do życia, według którego należało żyć uczciwie i poprawnie, aby uczynkami zapracować na nagrodę w niebie.

Utwór ma charakter dydaktyczno – parenetyczny. Charakterystyczny jest też opis wyglądu śmierci – „kościotrup”. Jest to również charakterystyczny opis w sztuce średniowiecznej – „danse macabre”. Najbardziej znany moralitet średniowieczny to angielski utwór „Everyman”.

Tagi: ,