Bądź na bieżąco - RSS

Refleksje o życiu godziwym według Marka Aureliusza

Kategoria: Filozofia   |   Dodano: 23 marca 2011
Marek Aureliusz żył w latach 121 – 180 n. e. W dzieciństwie nazywał się Katillusem Senellusem. W wieku piętnastu lat został adoptowany przez cesarza Adriana i wyznaczony na następcę. W roku 132, po śmierci Adriana, władzę objął Antonin Pius, a po jego śmierci w 161 roku na tron wstąpił Marek Aureliusz.
„Rozmyślania” to forma pamiętnika pisanego dla siebie. To podręcznik sztuki życia, które uważał autor za pasmo obowiązków.
„Rozmyślania” mają charakter aforystyczny (złote myśli – przesłanie). Marek Aureliusz nie ujmuje swoich poglądów w określony system. Dostrzega się w nich najsilniejszy wpływ stoicyzmu. Marek Aureliusz w porównaniu do stoików jest jednak łagodniejszy i bardziej wyrozumiały na ludzkie słabości. Stroni od teoretycznych rozważań.
„Nic nie jest złe, co jest zgodne z natur [...]   więcej »
Tagi:

Marek Aureliusz Rozmyślania streszczenie

Kategoria: Filozofia   |   Dodano: 23 stycznia 2011

„Rozmyślania” to swoisty zbiór osobistych refleksji nad człowiekiem, nad życiem, nad światem, zapisanych przez cesarza rzymskiego Marka Aureliusza, którego panowanie wieńczy epokę największej świetności imperium. Ten niespójny monolog wewnętrzny, nieuporządkowany ani myślowo ani formalnie, sprawia wrażenie notatek poczynionych przy obozowym ognisku w zawierusze rozmaitych kampanii wojskowych. Wszystko to jednak nie przeszkodziło mu zyskać rangi jednego z pomnikowych dzieł kultury europejskiej. Napisany został w duchu stoickim, stąd pojawiające się zagadnienie wzajemnych relacji między ciałem, duszą a rozumem i uzależnionej od nich woli człowieka, temat śmierci i przeznaczenia, znikomości losu ludzkiego i życia zgodnego z „naturą człowieka”, które [...]   więcej »

Tagi: , ,