Bądź na bieżąco - RSS

Goethe Faust opracowanie

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 23 stycznia 2011

Dramat człowieka szukającego szczęścia w „Fauście” Goethego.

„Faust” jest to dramat poetycki, najznakomitsze dzieło Johanna Wolfganga von Goethe, które powstawało przez wiele lat. Pierwsza część wydana została w 1808 r., a druga w roku 1832. Akcja dramatu rozgrywa się w średniowieczu.

Goethe w swoim utworze nawiązał do legendy o alchemiku, doktorze Fauście, który za cenę tajemnicy wyrobu złota, zaprzedał duszę diabłu. U Goethego jednak motyw ten jest przedstawiony inaczej. Faust, syn lekarza, mędrzec i uczony, opanowując wszystkie dziedziny nauki nie znajduje zadowolenia ani satysfakcji i szuka spokoju w czarnej magii. W noc wielkanocną, po próbie samobójstwa zapisuje swą duszę diabłu za powtórne przeżycie życia. Od tej chwili Faust jako młody człowiek zaczyna życie [...]   więcej »

Tagi: , ,

Mistrz i Małgorzata opracowanie

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 23 stycznia 2011

Zasady rządzące światem ukazane w powieści Michała Bułhakowa – „Mistrz i Małgorzata”.

Powieść „Mistrz i Małgorzata” Michała Bułhakowa stanowi jego wizję porządku etycznego i moralnego świata. Autor stawia pytania o zasady, jakie powinny nami kierować w życiu.

W powieści Bułhakowa przedstawiony jest zinterpretowany szyderczo i satyrycznie świat. Utwór przedstawia świat dwupoziomowy: biblijny i moskiewski – uzupełniające się wzajemnie. Autor ukazuje obraz świata, w którym rządzi kłamstwo, siła i bezprawie. Życie w Moskwie zdominowane jest przez komunistyczny system totalitarny. To takie miasto, gdzie w upały dają do picia tylko napój morelowy, gdzie potępia się ohydną i dekadencką kulturę Zachodu, ale ukradkiem tęskni do paryskiej mody. Znajdujemy się już w latach [...]   więcej »

Tagi: , , , ,