Bądź na bieżąco - RSS

Ideały humanistyczne oraz ich źródła w filozofii antycznej

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 22 stycznia 2011

Ideały humanistyczne filozofii antycznej i chrześcijańskiej interesowały bardzo wielu poetów epoki renesansu. Omówię to zagadnienie na przykładzie wielkiego poety polskiego – Jana Kochanowskiego.

Jan Kochanowski był bez wątpienia wielkim humanistą. Rozpoczął studia w Krakowie, a rozwinął je w Królewcu. Jan z Czarnolasu stał się prawdziwym twórcą narodowej poezji polskiej jako autor „Odprawy posłów greckich”, „Fraszek”, „Pieśni” i „Trenów”. Zdobył uznanie zarówno współczesnych, jak i potomnych.Kochanowski był doskonałym znawcą i miłośnikiem historii Polski, gorąco przywiązanym do własnego narodu i jego rodzimej kultury. Toteż on, człowiek o wspaniałym wykształceniu humanistycznym, odczuwał wyraźnie przedział istniejący między kulturą po [...]   więcej »

Tagi: , ,

Jan Kochanowski Treny – opracowanie

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 4 stycznia 2011
Krótkie omówienie trenu VII i VIII.

Jakie uczucia wyraża „Tren VII”?

Treny są pamiętnikiem cierpienia i zrodzonych przez to cierpienie przemyśleń i przewartościowań. Są poematem ojcowskiej miłości i ojcowskiego bólu po stracie ukochanej córeczki. Widok pozostałych po zmarłej córce ubrań jest przyczyną ojcowskiej rozpaczy. Utwór zbudowany jest na zasadzie kontrastu między przeszłością a teraźniejszością. Dziecięce ubiory przywodzą na myśl poecie ich właściwe przeznaczenie z ich obecną bezużytecznością. Szczególnie mocno uwydatnia się rozbieżność między żywionymi przez rodziców nadziejami co do przyszłości córki a rzeczywistością.

„Tren VIII” wyrazem bólu ojca po stracie dziecka.

Tren VIII rozpoczyna apostrofa do zmarłej córki wyrażająca uczucie rozpaczy i osamotnienia po jej [...]   więcej »

Tagi: ,