Bądź na bieżąco - RSS

Cechy eposu homeryckiego

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 22 stycznia 2011

Cechy eposu na podstawie „Iliady” Homera.

„Iliada” jest epopeją. Jest to długi utwór pisany wierszem, w którym przeważa opowiadanie i opis. Mówi o sprawach ważnych dla narodu i społeczeństwa. Występuje w niej bohater zbiorowy.

W „Iliadzie” akcja toczy się w dwóch płaszczyznach: w realistycznej (życie na ziemi) i fantastycznej (życie bogów). Podział ten wynika z wierzeń starożytnych Greków – iż w losy ludzi ingerują bogowie – wiara w przeznaczenie. Opisy przyrody w pewnych momentach przestają być tłem, a przyroda zaczyna współdziałać z bohaterem np. próba przejścia Achillesa przez rzekę. Wzbogaca to akcję i czyni ją bardziej dramatyczną i ciekawą. Dla wytworzenia podniosłego nastroju, ekspresji i dramatyzmu Homer stosuje bardzo rozbudowane porównania (tz [...]   więcej »

Tagi: , , ,

Charakterystyka Achillesa i Hektora

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 22 stycznia 2011

Charakterystyka Achillesa i Hektora na podstawie "Iliady". Który z nich wzbudza Twoją sympatię i dlaczego?

Głównymi bohaterami „Iliady” uczynił Homer Achillesa i Hektora. Walczyli oni po przeciwnych stronach. Achilles był najdzielniejszym z Greków, zaś Hektor to bohater trojański.

Achilles był synem Paleusa i Tetydy. Matka uodporniła go na rany, gdy był jeszcze niemowlęciem, kąpiąc go w rzece Styks. Zanurzając syna w wodzie trzymała go za piętę, i tylko w to miejsce, nie obmyte cudownym strumieniem, można było Achillesa zranić. W walkach był on najstraszliwszy. Na rydwanie, ciągniętym przez nieśmiertelne konie, wpadał w szeregi nieprzyjaciół – raniąc i zabijając, samemu będąc nieczułym na zmęczenie. Nawet Hektor, piękny i szlachetny syn króla Priama i Hekabe, [...]   więcej »

Tagi: ,