Bądź na bieżąco - RSS

Jakie wartości dostrzega Jan Kochanowski w życiu na wsi?

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 22 stycznia 2011

Pieśń Kochanowskiego „Serce roście...” rozpoczyna opis rozkwitającej przyrody wiosennej. Natura budzi się do życia, maluje świat różnymi kolorami. Zmiany w przyrodzie przypominają, że nie ma nic trwałego. Człowiek musi zachować równowagę duchową.

Największą wartością jednostki jest uczciwość (czyste sumienie). Ona dostarcza radości, jest bogactwem, zapewnia spokój. Człowiek dręczony niepokojem nie potrafi cieszyć się z tego, co posiada. Pieśń kończy apostrofa skierowana do „dobrej myśli”. Podmiot liryczny uważa, że radość gości wszędzie tam, gdzie żyją ludzie uczciwi. Równie dobrze może być to pałac, jak i ubogie mieszkanie.

Pochwałę życia wiejskiego znajdujemy także w „Pieśni świętojańskiej o sobótce”. Sobótka to zabawa wiejska będąca pozostałością po pogańskim obrządku ku czci [...]   więcej »

Tagi: , ,

Jan Kochanowski fraszki opracowanie

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 22 stycznia 2011

Bogactwo treści i form fraszek Jana Kochanowskiego.

Fraszka „Na zdrowie” przypomina o wielkiej wartości w życiu człowieka jaką jest zdrowie. Żadne inne wymierne dobra – bogactwo, sława, klejnoty, młodość, uroda nie przewyższą dobra jakim jest „zdrowie”.

Fraszka „Na dom w Czarnolesie” przynosi charakterystykę podstawowych ideałów życiowych człowieka renesansu. Są to przede wszystkim: czyste sumienie, zdrowie, ludzka życzliwość, skromność obyczajów.

We fraszce „O żywocie ludzkim” zadumany nad sensem życia poeta, porównuje je do teatru marionetek, w którym wszystko jest ulotne i przemijające.

Fraszka „Na lipę” jest hołdem dla ukochanego drzewa, pod którego konarami tworzył poeta wiersze. Wychwala przymioty drzewa: cień, chłód, miłą woń, miejsce odpoczynku.

Fraszka „O miłości” opowiada o nie [...]   więcej »

Tagi: ,