Bądź na bieżąco - RSS

Poezja dwudziestolecia międzywojennego opracowanie

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 24 lutego 2011

„Byłaś, Poezjo, teatralną grą,
Miałaś swe stałe, stare rekwizyty,
Lecz oto moce niesłychane prą,
I śpiew Powszechny bije pod błękity!
(…) Idziesz, Poezjo Nowa! Jak przed burzą,
Duszno nam… Czujem, że się chwila zbliża”.

Tak w 1918 roku w wierszu „Poezja” prorokował Julian Tuwim. Nadchodzi nowa poezja i „będzie Nowych Zdarzeń protoplastą” – czy stało się tak rzeczywiście?

Poeci dwudziestolecia międzywojennego reprezentowali różnorodne postawy artystyczne: od skrajnie awangardowych, buntowniczych – po tradycjonalistyczne, odwołujące się do dorobku kultury polskiej. Te zjawiska literackie w prozie, poezji i dramacie stanowią oryginalny i nowatorski wkład w rozwój literatury polskiej.

I tak – do tradycji odwoływali się głównie Leopold Staff oraz Bolesław Leśmian, poeci którzy debiutow [...]   więcej »

Tagi: , , , , , , , , , , , , , ,

Nagły, zapowiedziany atak zimy – felieton

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 24 stycznia 2011

Niedawno spadł pierwszy w tym roku śnieg. Przez wielu oczekiwany z niecierpliwością stał się źródłem radości, zwłaszcza że był to początek ferii zimowych. Reszcie, ten biały, lekki puch, przesłonił jednak wszelkie złudne nadzieje na szybkie przyjście wiosny. Mimo, iż zapowiedziany (był on bowiem głównym tematem wszystkich prognoz pogody) – zaskoczył. Skoro zaś zaskoczył to ponownie obnażył niegotowość służb oczyszczających drogi (SOD), czego doświadczyć mogłem na własnej skórze i odzieniu.

Zaskoczenie było tym większe, że śniegu spadło zaskakująco dużo, w wyniku czego przedzieranie się przez półmetrowe zaspy było nie lada wyzwaniem i wyczynem zarazem. Zwłaszcza, iż wysokość tychże zasp wciąż rosła i to za sprawą dwóch czynników. Pierwszym z nich był nieustający op [...]   więcej »

Tagi: , , , ,