Bądź na bieżąco - RSS

Idea „wiecznego pokoju” a współczesny porządek międzynarodowy (z okazji 200-lecia śmierci I. Kanta) – esej

Kategoria: Filozofia   |   Dodano: 2 kwietnia 2012

Czym jest pokój? Pojęcie to towarzyszy ludzkości już od samych początków egzystencji pierwszych cywilizacji, które pojawiły się na Ziemi. Ujmując w sposób ogólny powyższy problem można stwierdzić, iż jest to stosunek między państwami, które nie prowadzą ze sobą wojny, lub inaczej, iż jest to sytuacja, w której państwo, naród itp. nie jest w stanie wojny. Czymże jest więc wojna? To zorganizowana walka zbrojna między państwami, narodami, klasami lub grupami społecznymi, wywołana dla osiągnięcia określonych celów politycznych, ekonomicznych lub ideologicznych albo zmierzająca do obrony własnych interesów. Wymienione wyżej pojęcia egzystują więc w naszej psychice jako przeciwieństwa, pozornie nawzajem się wykluczające a jednocześnie jednak się u [...]   więcej »

Tagi: , , , , , , , , ,

Czym jest dla nas epoka średniowiecza i jakie jej obrazy są dzisiaj aktualne? – esej

Kategoria: Filozofia   |   Dodano: 12 kwietnia 2011

Średniowiecze to epoka, która przez naukowców wieku XVI i XVII nazywana była często jako czasy zacofania, ciemnoty i braku kultury. Być może w swoich poglądach mieli odrobinę racji biorąc pod uwagę jej odmienny charakter, zróżnicowane kanony piękna oraz inną filozofię w stosunku do dwóch podobnych sobie okresów historyczno-literackich jakimi były starożytność i odrodzenie. Czy można jednak w tak okrutny sposób przekreślać wszystko co jest z nim związane? Przecież media aetas to najdłuższa era w dziejach ludzkości, trwająca przeszło tysiąc lat, a wszelkie przemiany jakie w niej nastąpiły wywarły ogromny wpływ na późniejsze epoki i na rozwój myśli chrześcijańskiej w Europie i na świecie.

Wieki średnie były okresem kulturalnej i politycznej dominacji Kościoła. Nic więc dziwnego, że e [...]   więcej »

Tagi: , , , , ,

Francis Bacon Eseje interpretacja

Kategoria: Filozofia   |   Dodano: 22 stycznia 2011

Franciszek Bacon - "Eseje" opracowanie, streszczenie

Podobnie jak wielu innych filozofów wcześniej, również Bacon pokusił się o napisanie na marginesie działań zasadniczych dzieła swobodnego, nie należącego do tych projektowanych w ramach wielkiego Odrodzenia nauki. Jako typowy człowiek renesansu Bacon o życiu człowieka rozmyślał ciągle, o jego nędzy i wspaniałych możliwościach, o mądrości, o tym co może zdziałać dla świetności bytu ludzkiego nauka, uprawiana empirycznie, indukcyjnie i ze stałą troską o opanowanie przyrody, poznanie praw nią rządzących. Rozmyślał i myślom swoim dawał wyraz w dziełach, zamierzając dokonać wielkiego przełomu w ogromnej całości wiedzy ludzkiej. Filozofia Bacona miała stanowić system praktycznego postępowania, sys [...]   więcej »

Tagi: ,