Bądź na bieżąco - RSS

Przemówienie Antygona obrona

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 22 stycznia 2011

Napisz przemówienie, w którym określisz zasadniczy konflikt dramatu zawarty w „Antygonie” i wyraź swój stosunek do postawy głównych bohaterów.

Szanowni Państwo! Chciałbym przedstawić historię dramatycznych wydarzeń zawartych w „Antygonie” biorąc równocześnie pod obronę oskarżoną, główną bohaterkę utworu.

Edyp był legendarnym królem greckiego miasta Teb. Należał do rodu Labdanidów, obarczonego klątwą, która na coraz to nowe jego pokolenia ściągała nieszczęścia. Po śmierci króla, między jego dwoma synami Eteoklem i Polinikiem wybuchł bezlitosny spór. Wygnany z Teb przez Eteokla, Polinik powędrował do miasta Argos, poślubił córkę tamtejszego króla, Adrasta, i nakłonił teścia do podjęcia wyprawy wojennej przeciw Tebom. Teby zdołały się obronić, obaj zaś braci [...]   więcej »

Tagi: ,

Sławomir Mrożek – Tango opracowanie

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 22 stycznia 2011

Groteskowy obraz społeczeństwa w „Tangu” Sławomira Mrożka.

„Tango” Sławomira Mrożka nawiązuje do konwencji dramatu rodzinnego. Ośrodkiem zainteresowania jest tu przede wszystkim rodzina – nieco dziwna, niekonwencjonalna. Dobór kompozycyjny postaci sugeruje sytuację konfliktu pokoleń, tyle że role zostały tutaj odwrócone. To Artur sprawuje funkcje wychowawcze względem rodziców i dziadków. To on nie jest w stanie żyć w świecie, w którym wszystkie normy zostały złamane, pragnie ładu i manifestuje konserwatyzm. Rodzice natomiast, dawni twórcy kulturalnego przewrotu, hołdują temu, co zawsze było pragnieniem młodych – nowoczesności, wyzwoleniu, łamaniu form.

Punktem wyjścia akcji „Tanga” jest bunt Artura przeciw ojcu, który nie jest jednak możliwy, ponieważ Stomil wykazuje się absolutn [...]   więcej »

Tagi: , , ,