Bądź na bieżąco - RSS

Obrazy wojny w literaturze. Omów temat na podstawie wybranych utworów – prezentacja maturalna

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 25 marca 2011

Wojna to zjawisko społeczne, które towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Jest największym złem, gdyż oznacza zabijanie człowieka przez człowieka, godząc tym samym w boskie przykazanie „nie zabijaj”. Samo słowo „wojna” już w warstwie fonetycznej brzmi niezwykle przerażająco i kojarzy się nam z wielką tragedią, ogromną pomyłką historii. Towarzyszą jej zawsze traumatyczne przeżycia, które przekazywane są potomnym w formie literatury. Różnorakie są jednak punkty widzenia, z których podejmuje się ten problem – od strony zwycięzców lub zwyciężonych. Dzieła opisujące wojenne zmagania pełne są odgłosów tłumnych bitew, ale także pojedynczych heroicznych potyczek, miewają kształt skargi, ale też porywającego przemówienia. Współcześnie wo [...]   więcej »

Tagi: , , , , , , , ,

Adam Mickiewicz – „Do samotności” – analiza i interpretacja dzieła literackiego

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 24 stycznia 2011

Mickiewicz rozpoczyna swój liryk od apostrofy do tytułowej samotności, którą utożsamia z wodą, życiodajnym źródłem energii. Owe sprowadzenie nienamacalnego, abstrakcyjnego pojęcia do sfery zmysłowej percepcji jest ciekawym sposobem na przedstawienie „nieprzedstawialnego” – stanu emocjonalnego podmiotu lirycznego. Tym stanem jest niezaprzeczalnie samotność, trudniejszy do sprecyzowania jest natomiast stosunek podmiotu do swej kondycji. Czy jest to predylekcja, czy może abominacja, a może jedno i drugie w zakamuflowanej formie ambiwalencji?

Utwór powstał wiosną 1832 roku. Data roczna może być w pewnym sensie kluczem do prawidłowego odczytania intencji autora, albo chociaż próbą odnalezienia dzięki niej odpowiedzi na problem zachodzącej w wierszu dysharmonii pomiędzy optymistycz [...]   więcej »

Tagi: , ,

Goethe Faust opracowanie

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 23 stycznia 2011

Dramat człowieka szukającego szczęścia w „Fauście” Goethego.

„Faust” jest to dramat poetycki, najznakomitsze dzieło Johanna Wolfganga von Goethe, które powstawało przez wiele lat. Pierwsza część wydana została w 1808 r., a druga w roku 1832. Akcja dramatu rozgrywa się w średniowieczu.

Goethe w swoim utworze nawiązał do legendy o alchemiku, doktorze Fauście, który za cenę tajemnicy wyrobu złota, zaprzedał duszę diabłu. U Goethego jednak motyw ten jest przedstawiony inaczej. Faust, syn lekarza, mędrzec i uczony, opanowując wszystkie dziedziny nauki nie znajduje zadowolenia ani satysfakcji i szuka spokoju w czarnej magii. W noc wielkanocną, po próbie samobójstwa zapisuje swą duszę diabłu za powtórne przeżycie życia. Od tej chwili Faust jako młody człowiek zaczyna życie [...]   więcej »

Tagi: , ,

Schiller Zbójcy interpretacja

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 23 stycznia 2011

Samotny bunt przeciwko otaczającej rzeczywistości na przykładzie działalności bohatera dramatu Johanna Christopha Friedricha von Schillera „Zbójcy”.

Dramat „Zbójcy” to wyraz protestu, buntu przeciwko ówczesnej (w w. XVIII) rzeczywistości niemieckiej. Głównym motywem utworu jest konflikt między bohaterskim buntownikiem walczącym o wyzwolenie z przemocy feudalnego absolutyzmu Karola Moore’a, a jego bratem, przedstawicielem niemieckiego feudalizmu. Karol to postać szlachetna, zbuntowana walcząca o dobro innych, Franciszek to czarny charakter, uosobienie zła. Karol Moore, pod wpływem intryg brata i ojca, z grupą podobnych mu ludzi decyduje się uciec w czeskie lasy, by tam kontynuować swoją działalność. Grupa jego jest jednak skazana na niepowodzenie, gdyż działa w ode [...]   więcej »

Tagi: , ,