Bądź na bieżąco - RSS

Obrazy wojny w literaturze. Omów temat na podstawie wybranych utworów – prezentacja maturalna

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 25 marca 2011

Wojna to zjawisko społeczne, które towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Jest największym złem, gdyż oznacza zabijanie człowieka przez człowieka, godząc tym samym w boskie przykazanie „nie zabijaj”. Samo słowo „wojna” już w warstwie fonetycznej brzmi niezwykle przerażająco i kojarzy się nam z wielką tragedią, ogromną pomyłką historii. Towarzyszą jej zawsze traumatyczne przeżycia, które przekazywane są potomnym w formie literatury. Różnorakie są jednak punkty widzenia, z których podejmuje się ten problem – od strony zwycięzców lub zwyciężonych. Dzieła opisujące wojenne zmagania pełne są odgłosów tłumnych bitew, ale także pojedynczych heroicznych potyczek, miewają kształt skargi, ale też porywającego przemówienia. Współcześnie wo [...]   więcej »

Tagi: , , , , , , , ,

“Książeczka o człowieku” Romana Ingardena opracowanie

Kategoria: Filozofia   |   Dodano: 23 stycznia 2011

Istota człowieka według Romana Ingardena na podstawie „Książeczki o człowieku”.

Na tomik „Książeczka o człowieku” składają się cztery krótkie szkice, odczyty wcześniej nie drukowane, bądź drukowane w publikacjach nie stałych, a także dłuższa rozprawa „O odpowiedzialności i jej podstawach ontycznych”. Te krótsze teksty to: „Człowiek i przyroda”, „O naturze ludzkiej”, „Człowiek i jego rzeczywistość” oraz „Człowiek i czas”. Zbiór ten, zgodnie z intencją autora, dzięki odpowiedniemu układowi zawartych w nim studiów, stopniowo wprowadzić może nawet kogoś całkiem nie obeznanego z dziedziną filozofii w krąg najpoważniejszych i najtrudniejszych jej zagadnień. Istota człowieka objawia nam się najpełniej w zestawieniu i skontrastowaniu jej [...]   więcej »

Tagi: , ,

Czy wolno narażać życie człowieka dla ratowania innego człowieka?

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 22 stycznia 2011

Problem zawarty w tym temacie jest bardzo intrygujący i zmusił mnie do długich rozważań. Cieszę się, że mogę opisać swoje przemyślenia.

Sytuacje, jakie przynosi życie, stawiają w szczególnych przypadkach ludzi, między prawem a sumieniem. Każdy człowiek ma prawo do własnej decyzji i nie można robić mu wyrzutów za podjęcie takich, a nie innych kroków. Ludzi cechuje chęć i gotowość niesienia pomocy. Człowiek, który uratował komuś życie, staje się lepszy i ma pewną satysfakcję. Można powiedzieć, iż taka osoba podbudowuje się moralnie. Dzieje się to za sprawą uratowanej osoby lub osób, które odczuwają wielką wdzięczność w stosunku do niego, zdając sobie sprawę, iż największym darem dla człowieka jest życie.

Bardzo ważne jest, w przypadku omawianego zagadnienia, czy mamy czas na przemyślenie d [...]   więcej »

Tagi: , , ,