Bądź na bieżąco - RSS

Cyprian Kamil Norwid – sylwetka artysty

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 11 marca 2011
Cyprian Kamil Norwid urodził się 24 listopada 1821 roku we wsi Laskowo – Głuchy niedaleko Warszawy. Należy do drugiego pokolenia romantyków, debiutującego około 1840 roku. Kształcił się w warszawskim gimnazjum, potem w szkole malarskiej pod kierunkiem J. K. Minasowicza. W 1842 roku Norwid wyjechał za granicę. Przebywał w Niemczech, we Włoszech, gdzie spotkał innych wybitnych polskich romantyków: Adama Mickiewicza, Zygmunta Krasińskiego, Bohdana Zaleskiego. W roku 1849 artysta osiadł na stałe w Paryżu, gdzie poznał Juliusza Słowackiego, Aleksandra Hercena, Iwana Turgieniewa i Fryderyka Chopina. Opuścił Paryż na krótko i podjął pracę w Nowym Jorku przy organizacji wystawy światowej. W 1854 roku powrócił do Europy. Krótko przebywał w Berlinie, a następnie [...]   więcej »
Tagi: ,

Norwid Fortepian Szopena interpretacja

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 8 marca 2011
Analiza artystyczna wiersza Cypriana Kamila Norwida – „Fortepian Szopena”

Wiersz „Fortepian Szopena”, w którym Cyprian Kamil Norwid przywołuje postać i twórczość Fryderyka Szopena, jest wyrazem hołdu poety dla wielkiego pianisty. Utwór ten powstał na przełomie 1863 i 1864 roku, a inspiracją dla poety stało się wyrzucenie na bruk przez żołnierzy carskich fortepianu tego wielkiego muzyka.
Rozpoczynając analizę wiersza dostrzegamy na początku jego wyraźny podział na trzy części. W trzech pierwszych zwrotkach poeta przedstawia wizerunek genialnego kompozytora, co stanowi pretekst do snucia rozważań dotyczących istoty sztuki i aktu tworzenia. W postaci umierającego Chopina poeta dostrzega ideał piękna, nawiązując do postaci znakomitego rzeźbiarza Pigmaliona.
Kolejne trzy zwrotki stanowią anal [...]   więcej »
Tagi: , ,