Bądź na bieżąco - RSS

Charakterystyka postaci Kordiana

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 26 lutego 2011

Sylwetka psychiczna i konflikty moralne głównego bohatera dramatu Juliusza Słowackiego „Kordian”.

Bohater „Kordiana”, nazwany imieniem „Człowieka – serca” uosabia najważniejsze dylematy pokolenia, które wzięło udział w powstaniu listopadowym.

Poetę interesował przede wszystkim proces psychicznego i politycznego dorastania piętnastoletniego chłopca do czynów męskich. Interesowały go wewnętrzne i zewnętrzne przyczyny, które spowodowały, że Kordian nie był w stanie tym zadaniom sprostać. Konrad w wieku młodzieńczym pragnął dokonać czegoś, co dowiodłoby jego niezwykłości:

„Trzeba mi nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba,
Jak Kolumb na nieznane wpływam oceany”.

Jednak wszelkie jego próby i pomysły okazują się nierealne. Ukochana Kordiana Laura lekceważy jego uczucia. Nie pojmuje jego sł/p> [...]Tagi: , ,

Charakterystyka Achillesa i Hektora

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 22 stycznia 2011

Charakterystyka Achillesa i Hektora na podstawie "Iliady". Który z nich wzbudza Twoją sympatię i dlaczego?

Głównymi bohaterami „Iliady” uczynił Homer Achillesa i Hektora. Walczyli oni po przeciwnych stronach. Achilles był najdzielniejszym z Greków, zaś Hektor to bohater trojański.

Achilles był synem Paleusa i Tetydy. Matka uodporniła go na rany, gdy był jeszcze niemowlęciem, kąpiąc go w rzece Styks. Zanurzając syna w wodzie trzymała go za piętę, i tylko w to miejsce, nie obmyte cudownym strumieniem, można było Achillesa zranić. W walkach był on najstraszliwszy. Na rydwanie, ciągniętym przez nieśmiertelne konie, wpadał w szeregi nieprzyjaciół – raniąc i zabijając, samemu będąc nieczułym na zmęczenie. Nawet Hektor, piękny i szlachetny syn króla Priama i Hekabe, [...]   więcej »

Tagi: ,

Charakterystyka Zośki z “Kamieni na szaniec”

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 22 stycznia 2011

Aleksander Kamiński - "Kamienie na szaniec" charakterystyka wybranej postaci.

Zośka, czyli Tadeusz Zawadzki to jeden z bohaterów książki „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Był harcmistrzem i drużynowym 23 WDH w czasie wojny. Został odznaczony Virtuti Militari 5 klasy i dwukrotnie Krzyżem Walecznych.

Razem ze swoimi towarzyszami Alkiem i Rudym brał czynny udział w akcjach małego sabotażu i należał do organizacji Wawer. Zośka był przywódcą efektownych akcji Buków. To on zaplanował drobiazgowo i szczegółowo wyznaczoną pracę, przewidując wszystkie niebezpieczeństwa. Nie był naczelnym wodzem Wawru w Warszawie, lecz tylko komendantem jednego z rejonów, na jakie została podzielona stolica. Był zdolny, obdarzony wyjątkowymi zdolnościami organizatorskimi i dyspon [...]   więcej »

Tagi: , ,

Adam Mickiewicz – „Grażyna” – charakterystyka

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 4 stycznia 2011

Grażyna to główna bohaterka książki Adama Mickiewicza. Poemat opowiada o bohaterstwie kobiety, która oddaje swoje życie, aby nie dopuścić do zdrady ojczyzny. Jest to postać tragiczna, zmuszona wybierać między prawością wobec męża a wiernością normie moralnej.

Grażyna była dobrą i mądrą żoną. Bardzo kochała swego męża Litawora. Miała na niego duży wpływ:

„Wojny, sądy i tajne układy
Częstokroć od jej zależały rady”.

Była piękną, wysoką i silną kobietą.

„A chociaż wiekiem od młodej jutrzenki
Pod lat niewieścich schodziła południe,
Oboje, dziewki i matrony wdzięki
Na jednym licu zespoliła cudnie.
Powagą zdziwia, a świeżością znęca:
Zda się, że lato oglądasz przy wiośnie;
Że kwiat młodego nie stracił rumieńca,
A razem owoc wnet pełni dorośnie”.

Miała specyficzne, wręcz męskie ry [...]   więcej »

Tagi: , ,

Jacek Soplica jako bohater romantyczny – charakterystyka postaci

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 4 stycznia 2011

Jacek Soplica to główny bohater „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Przypadł mi on bardzo do gustu, ponieważ to postać tajemnicza, a rola, jaką odgrywa w książce, jest ogromna.

Jacek Soplica był zubożałym szlachcicem, przez żart zwany Wojewodą. Dowodził rodziną Sopliców, więc zyskał sobie względy Stolnika, zainteresowanego głosami na wyborach sejmikowych. Był porywczy, pełen pychy i dumy. Świadczy o tym zamordowanie przez niego Horeszki, w czasie napadu Moskali na zamek. Jacek łatwo wpadał w gniew, był zarozumiały i pewny siebie. Mimo tych wad, zasługiwał na miano dobrego człowieka. Potwierdzić to może miłość do Ewy, którą pokochał z całego serca. W stosunku do niej był opiekuńczy, troskliwy i zdolny do największych poświęceń. Po zamordowaniu [...]   więcej »

Tagi: , , ,