Bądź na bieżąco - RSS

Bohater zbuntowany. Zanalizuj źródła i formy buntu jako motywu literackiego w wybranych przez siebie epokach – prezentacja maturalna

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 11 stycznia 2012

Bunt, to sprzeciw, protest, opór, protestacyjne, często spontaniczne wystąpienie przeciwko pewnej sile mającej wyższość nad człowiekiem i narzucającej mu swą wolę. Bunt może być wymierzony przeciwko władzy, autorytetom, światu, dyscyplinie czy choćby przeciwko wyrokom boskim. Postawa buntu wpisana jest w naturę człowieka, ale niewielu decyduje się na ten krok, jako że pociąga to za sobą wiele wyrzeczeń i zagrożeń. W literaturze można odnaleźć wielu buntowników o naprawdę silnych charakterach, którzy potrafili realizować swoją konieczność, nawet kosztem własnego życia. Przyjrzyjmy się zatem kilku przykładom bohaterów, którzy obrali postawę buntu jako reakcję na otaczające ich zło. Za pierwszych buntowników w Biblii uznaje się Adama i Ew [...]   więcej »

Tagi: , , , , , , , , ,

Schiller Zbójcy interpretacja

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 23 stycznia 2011

Samotny bunt przeciwko otaczającej rzeczywistości na przykładzie działalności bohatera dramatu Johanna Christopha Friedricha von Schillera „Zbójcy”.

Dramat „Zbójcy” to wyraz protestu, buntu przeciwko ówczesnej (w w. XVIII) rzeczywistości niemieckiej. Głównym motywem utworu jest konflikt między bohaterskim buntownikiem walczącym o wyzwolenie z przemocy feudalnego absolutyzmu Karola Moore’a, a jego bratem, przedstawicielem niemieckiego feudalizmu. Karol to postać szlachetna, zbuntowana walcząca o dobro innych, Franciszek to czarny charakter, uosobienie zła. Karol Moore, pod wpływem intryg brata i ojca, z grupą podobnych mu ludzi decyduje się uciec w czeskie lasy, by tam kontynuować swoją działalność. Grupa jego jest jednak skazana na niepowodzenie, gdyż działa w ode [...]   więcej »

Tagi: , ,