Bądź na bieżąco - RSS

Architektura romańska we Włoszech

Kategoria: Historia sztuki   |   Dodano: 11 maja 2011

Wczesnochrześcijańska bazylika kolumnowa, bez transeptu i masywu zachodniego jest wzorem dla wczesnoromańskich kościołów Italii. Cechy:
- jedna lub trzy absydy od wschodu,
- prosta ściana zachodnia; cegła lub kamień łamany,
- dzwonnica wolno stojąca; cienkie mury,
- rząd arkadek pod gzymsem.

W okresie rozwiniętego romanizmu pojawiają się formy zróżnicowane:
- drewniane stropy, dwukondygnacyjny podział wnętrza nawy głównej,
- podział na przęsła, przemienność podpór; kościoły sklepione żebrowo z emporami, ale często bez okien w nawie głównej (Mediolan, S. Ambrogio),
- fasady płaskie z portalami baldachimowymi, oknami, fryzami rzeźbiarskimi, galeryjkami arkadowymi (kościół S.Michelle, Pawia),
- obszerne krypty, wieża na skrzyżowaniu naw.

Budowle centralne jako kościoły lub baptysteria nale [...]   więcej »

Tagi:

Architektura romańska w Polsce

Kategoria: Historia sztuki   |   Dodano: 19 kwietnia 2011

Styl romański w Polsce przypada na okres od X do XIII wieku. W zasięgu geograficznym stylu romańskiego Polska była krajem peryferyjnym - leżała na granicy terytoriów kościoła wschodniego i kościoła zachodniego, a chrystianizacja dotarła na nasze ziemie, gdy kraje Zachodu kończyły już pierwsze tysiąclecie chrześcijańskiej kultury łacińskiej, tak więc z konieczności rozwój artystyczny (związany wówczas głównie ze sztuką sakralną) był u nas procesem importu. Najwyraźniej zaznacza się piętno sztuki romańskiej niemieckiej i włoskiej (wpływy pośrednie od Niemiec). Do czasów dzisiejszych zachowały się nieliczne dzieła tego okresu.

Dzieje sztuki romańskiej polskiej dzielimy na dwa okresy:

Okres pierwszy: od 963 roku (początki państwa polskiego) do roku 1138 (podział Polski na dzielnice przez B [...]   więcej »

Tagi: