Bądź na bieżąco - RSS

Akcja pod Arsenałem streszczenie

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 20 marca 2011
W rejonie ulic Bielańskiej i Długiej ruch jak co dzień. Członkowie Polskich Sił Zbrojnych są już rozstawieni. Nagle łącznik odwraca się i mach czapką. Dowódca daje sygnał do rozpoczęcia akcji. W tej samej chwili pojawia się auto przewożące więźniów. Z bramy wychodzi granatowy policjant i wyciąga broń. Ginie z rąk Zośki. Od Placu Teatralnego nadjeżdża więźniarka. Kierowca zorientował się w sytuacji i zwiększył prędkość. Próbował skręcić w ulicę Długą. Za późno. Młodzi ludzie obrzucili samochód butelkami z benzyną. Z płonącego wyskoczyli gestapowcy. Rozpoczęła się chaotyczna strzelanina. Na jezdni pojawiają się ciała zabitych. Po chwili drzwi więźniarki zostają otworzone. Uwolnieni ludzie rzucają się do ucieczki depcząc leżącego [...]   więcej »
Tagi: ,

Tych ludzi chciałbym w swoim życiu spotkać

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 15 lutego 2011

Dzięki lekturze książki „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego dowiedziałem się jak wyglądało życie w okupowanym kraju. Żyli wtedy ludzie, którzy mimo trudnej sytuacji starali się walczyć o wyzwolenie ojczyzny. Nie uznawali kompromisów, ani ucieczki wymieniając ciosy z o wiele silniejszym przeciwnikiem. Dzięki tym cechom oraz swoim czynom na zawsze pozostaną w pamięci przyszłych pokoleń.

Piszę tu oczywiście o bohaterach wspomnianej książki, czyli Alku, Rudym i Zośce. Stanowili oni dobrze zgrany zespół. Jako przyjaciele byli prawdziwym przykładem dla innych. Potrafili zawsze dotrzymywać przyjaźni bez względu na okoliczności.
Szczególnie mocno związani byli ze sobą Jan Bytnar i Tadeusz Zawadzki. Kochali się jak bracia, będąc dla siebie szczególnie mocnym oparciem w trudnych chwi [...]   więcej »

Tagi: ,

Charakterystyka Zośki z “Kamieni na szaniec”

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 22 stycznia 2011

Aleksander Kamiński - "Kamienie na szaniec" charakterystyka wybranej postaci.

Zośka, czyli Tadeusz Zawadzki to jeden z bohaterów książki „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Był harcmistrzem i drużynowym 23 WDH w czasie wojny. Został odznaczony Virtuti Militari 5 klasy i dwukrotnie Krzyżem Walecznych.

Razem ze swoimi towarzyszami Alkiem i Rudym brał czynny udział w akcjach małego sabotażu i należał do organizacji Wawer. Zośka był przywódcą efektownych akcji Buków. To on zaplanował drobiazgowo i szczegółowo wyznaczoną pracę, przewidując wszystkie niebezpieczeństwa. Nie był naczelnym wodzem Wawru w Warszawie, lecz tylko komendantem jednego z rejonów, na jakie została podzielona stolica. Był zdolny, obdarzony wyjątkowymi zdolnościami organizatorskimi i dyspon [...]   więcej »

Tagi: , ,