Bądź na bieżąco - RSS

Kompozycja i walory artystyczne Kordiana

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 1 lutego 2011

„Kordian" Juliusza Słowackiego to dramat poetycko - metaforyczny o tematyce narodowej, dramat wielkich idei.

1. Typowy dramat romantyczny:
- luźna kompozycja,
- brak jedności czasu, miejsca i akcji,
- występuje świat nierealny, elementy fantastyczne,
- duża ilość motywów tematycznych,
- motyw nieszczęśliwej miłości,
- monologi, sceny zbiorowe,
- wielowątkowość jest wyrazem otwartej kompozycji, jak też wynikiem napisania przez Słowackiego trylogii.
Główny bohater:
- postać heroiczna,
- poświęcenie,
- samotność,
- tragizm,
- podobieństwa do bohaterów Hamleta i Makbeta Szekspira,
- skomplikowana sylwetka.

2. „Kordian" jako dramat narodowy:
- skupienie akcji na faktach historycznych - Powstanie listopadowe, ocena przywódców politycznych, duchowych i wojskowych, ocena doświadczeń polityczn [...]   więcej »

Tagi: , , ,

Adam Mickiewicz – „Do samotności” – analiza i interpretacja dzieła literackiego

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 24 stycznia 2011

Mickiewicz rozpoczyna swój liryk od apostrofy do tytułowej samotności, którą utożsamia z wodą, życiodajnym źródłem energii. Owe sprowadzenie nienamacalnego, abstrakcyjnego pojęcia do sfery zmysłowej percepcji jest ciekawym sposobem na przedstawienie „nieprzedstawialnego” – stanu emocjonalnego podmiotu lirycznego. Tym stanem jest niezaprzeczalnie samotność, trudniejszy do sprecyzowania jest natomiast stosunek podmiotu do swej kondycji. Czy jest to predylekcja, czy może abominacja, a może jedno i drugie w zakamuflowanej formie ambiwalencji?

Utwór powstał wiosną 1832 roku. Data roczna może być w pewnym sensie kluczem do prawidłowego odczytania intencji autora, albo chociaż próbą odnalezienia dzięki niej odpowiedzi na problem zachodzącej w wierszu dysharmonii pomiędzy optymistycz [...]   więcej »

Tagi: , ,

Motywy postępowania Konrada Wallenroda – tragizm postaci

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 23 stycznia 2011

„Konrad Wallenrod” jest to powieść poetycka napisana przez Adama Mickiewicza w latach 1825 – 1827, gdy przebywał on na zesłaniu w Rosji. W czasie zesłania poeta, tak jak wielu jego rodaków pracował pod przymusem jako urzędnik państwowy. „Konrad Wallenrod” jest próbą wytłumaczenia się poety ze swojego dwuznacznego postępowania i dodania całym rzeszom zesłanych otuchy. Poeta proponuje rodakom, by składali ewentualne deklaracje współpracy z zaborcą, wskazując jednocześnie na konieczność spiskowania i walki w Rosją pod pozorem wierności. Aby oszukać cenzurę, sięga po kostium historyczny i umiejscawia akcję utworu w przeszłości, w latach dziewięćdziesiątych XIV w., kiedy to trwa konflikt Krzyżaków z Litwinami.

Konrad Wallenrod, czyli Walter Alf to porwany jako dziecko Litwin, wychowywany w zako [...]   więcej »

Tagi: , ,

Opowiadanie o tyranie

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 23 stycznia 2011

Opowiadanie o tyranie (w pierwszej osobie) na podstawie II części "Dziadów" Adama Mickiewicza.

Przyszedłem do kaplicy cmentarnej przed północą, aby uczestniczyć w Dziadach, czyli uroczystości na pamiątkę zmarłych przodków. Stanąłem razem z innymi wieśniakami pod ścianą. Guślarz kazał zamknąć drzwi od kaplicy i wszyscy ustawiliśmy się wokół trumny. Pogasiwszy wszystkie świece Guślarz wywoływał duchy cierpiące i pokutujące. Używał zaklęć i wykonywał magiczne zabiegi. Wziął garść kądzieli i podpalił ją. Przywołał lekkie duchy, a było to dwoje dzieci. Po kilkunastu minutach Aniołki odeszły zabierając ze sobą dwa ziarna gorczycy, co miało im wystarczyć za wszystkie odpusty.

Zbliżała się straszna północ, zamknięto drzwi na kłódkę, Guślarz przywoływał duchy ciężkie. Wziął smolny p [...]   więcej »

Tagi: , , ,

“Pan Tadeusz” recenzja filmu

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 23 stycznia 2011

Przykładowa recenzja filmu obejrzanego w kinie.

Filmowa adaptacja poematu Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz” zrealizowana została przez Andrzeja Wajdę. Według mnie jest to największe dzieło kinematografii polskiej ostatnich lat. Reżyser po raz kolejny udowodnił swój kunszt, tworząc film ciekawy i zajmujący.

Moim zdaniem epopeja narodowa została przedstawiona pięknie. Zachwyciło mnie tu wszystko: gra aktorska, zdjęcia, scenografia, humor. Na uwagę zasługują zwłaszcza odtwórcy głównych ról: Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn, Marek Kondrat, Grażyna Szapołowska, Michał Żebrowski, Bogusław Linda i Alicja Bachleda-Curuś. Praca ich polegała przede wszystkim na perfekcyjnym recytowaniu strof Mickiewicza. Osobiście uważam, że wszyscy bohaterowie „Pana Tadeusza” zagrali znako [...]   więcej »

Tagi: , , ,

Adam Mickiewicz – „Grażyna” – charakterystyka

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 4 stycznia 2011

Grażyna to główna bohaterka książki Adama Mickiewicza. Poemat opowiada o bohaterstwie kobiety, która oddaje swoje życie, aby nie dopuścić do zdrady ojczyzny. Jest to postać tragiczna, zmuszona wybierać między prawością wobec męża a wiernością normie moralnej.

Grażyna była dobrą i mądrą żoną. Bardzo kochała swego męża Litawora. Miała na niego duży wpływ:

„Wojny, sądy i tajne układy
Częstokroć od jej zależały rady”.

Była piękną, wysoką i silną kobietą.

„A chociaż wiekiem od młodej jutrzenki
Pod lat niewieścich schodziła południe,
Oboje, dziewki i matrony wdzięki
Na jednym licu zespoliła cudnie.
Powagą zdziwia, a świeżością znęca:
Zda się, że lato oglądasz przy wiośnie;
Że kwiat młodego nie stracił rumieńca,
A razem owoc wnet pełni dorośnie”.

Miała specyficzne, wręcz męskie ry [...]   więcej »

Tagi: , ,

Jacek Soplica jako bohater romantyczny – charakterystyka postaci

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 4 stycznia 2011

Jacek Soplica to główny bohater „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Przypadł mi on bardzo do gustu, ponieważ to postać tajemnicza, a rola, jaką odgrywa w książce, jest ogromna.

Jacek Soplica był zubożałym szlachcicem, przez żart zwany Wojewodą. Dowodził rodziną Sopliców, więc zyskał sobie względy Stolnika, zainteresowanego głosami na wyborach sejmikowych. Był porywczy, pełen pychy i dumy. Świadczy o tym zamordowanie przez niego Horeszki, w czasie napadu Moskali na zamek. Jacek łatwo wpadał w gniew, był zarozumiały i pewny siebie. Mimo tych wad, zasługiwał na miano dobrego człowieka. Potwierdzić to może miłość do Ewy, którą pokochał z całego serca. W stosunku do niej był opiekuńczy, troskliwy i zdolny do największych poświęceń. Po zamordowaniu [...]   więcej »

Tagi: , , ,