Bądź na bieżąco - RSS

  • Wypracowania

Tristan i Izolda opracowanie

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 22 stycznia 2011

Średniowieczny kanon miłosny na podstawie „Dziejów Tristana i Izoldy”.

„Dzieje Tristana i Izoldy” to powieść starofrancuska przedstawiająca miłość Tristana, siostrzeńca króla Marka i Izoldy Złotowłosej, późniejszej żony króla Marka. Miłość ta jest wyidealizowana. Najważniejsze jest dotrzymanie przysięgi honoru. Miłość dwojga ludzi przedstawiona jest jako wielkie, nieprzemijające uczucie, trwające aż po grób, mimo wielu przeszkód.

W powieści tej przedstawiony jest manifestacyjnie dramat uczuć, konflikt między honorem a miłością. Tristan i Izolda są nawet do dziś symbolem kochanków ucieleśniającym szczęście i cierpienia miłości.

Tagi:

Przemówienie Antygona obrona

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 22 stycznia 2011

Napisz przemówienie, w którym określisz zasadniczy konflikt dramatu zawarty w „Antygonie” i wyraź swój stosunek do postawy głównych bohaterów.

Szanowni Państwo! Chciałbym przedstawić historię dramatycznych wydarzeń zawartych w „Antygonie” biorąc równocześnie pod obronę oskarżoną, główną bohaterkę utworu.

Edyp był legendarnym królem greckiego miasta Teb. Należał do rodu Labdanidów, obarczonego klątwą, która na coraz to nowe jego pokolenia ściągała nieszczęścia. Po śmierci króla, między jego dwoma synami Eteoklem i Polinikiem wybuchł bezlitosny spór. Wygnany z Teb przez Eteokla, Polinik powędrował do miasta Argos, poślubił córkę tamtejszego króla, Adrasta, i nakłonił teścia do podjęcia wyprawy wojennej przeciw Tebom. Teby zdołały się obronić, obaj zaś braci [...]   więcej »

Tagi: ,

Sławomir Mrożek – Tango opracowanie

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 22 stycznia 2011

Groteskowy obraz społeczeństwa w „Tangu” Sławomira Mrożka.

„Tango” Sławomira Mrożka nawiązuje do konwencji dramatu rodzinnego. Ośrodkiem zainteresowania jest tu przede wszystkim rodzina – nieco dziwna, niekonwencjonalna. Dobór kompozycyjny postaci sugeruje sytuację konfliktu pokoleń, tyle że role zostały tutaj odwrócone. To Artur sprawuje funkcje wychowawcze względem rodziców i dziadków. To on nie jest w stanie żyć w świecie, w którym wszystkie normy zostały złamane, pragnie ładu i manifestuje konserwatyzm. Rodzice natomiast, dawni twórcy kulturalnego przewrotu, hołdują temu, co zawsze było pragnieniem młodych – nowoczesności, wyzwoleniu, łamaniu form.

Punktem wyjścia akcji „Tanga” jest bunt Artura przeciw ojcu, który nie jest jednak możliwy, ponieważ Stomil wykazuje się absolutn [...]   więcej »

Tagi: , , ,

Cechy eposu homeryckiego

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 22 stycznia 2011

Cechy eposu na podstawie „Iliady” Homera.

„Iliada” jest epopeją. Jest to długi utwór pisany wierszem, w którym przeważa opowiadanie i opis. Mówi o sprawach ważnych dla narodu i społeczeństwa. Występuje w niej bohater zbiorowy.

W „Iliadzie” akcja toczy się w dwóch płaszczyznach: w realistycznej (życie na ziemi) i fantastycznej (życie bogów). Podział ten wynika z wierzeń starożytnych Greków – iż w losy ludzi ingerują bogowie – wiara w przeznaczenie. Opisy przyrody w pewnych momentach przestają być tłem, a przyroda zaczyna współdziałać z bohaterem np. próba przejścia Achillesa przez rzekę. Wzbogaca to akcję i czyni ją bardziej dramatyczną i ciekawą. Dla wytworzenia podniosłego nastroju, ekspresji i dramatyzmu Homer stosuje bardzo rozbudowane porównania (tz [...]   więcej »

Tagi: , , ,

Charakterystyka Achillesa i Hektora

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 22 stycznia 2011

Charakterystyka Achillesa i Hektora na podstawie "Iliady". Który z nich wzbudza Twoją sympatię i dlaczego?

Głównymi bohaterami „Iliady” uczynił Homer Achillesa i Hektora. Walczyli oni po przeciwnych stronach. Achilles był najdzielniejszym z Greków, zaś Hektor to bohater trojański.

Achilles był synem Paleusa i Tetydy. Matka uodporniła go na rany, gdy był jeszcze niemowlęciem, kąpiąc go w rzece Styks. Zanurzając syna w wodzie trzymała go za piętę, i tylko w to miejsce, nie obmyte cudownym strumieniem, można było Achillesa zranić. W walkach był on najstraszliwszy. Na rydwanie, ciągniętym przez nieśmiertelne konie, wpadał w szeregi nieprzyjaciół – raniąc i zabijając, samemu będąc nieczułym na zmęczenie. Nawet Hektor, piękny i szlachetny syn króla Priama i Hekabe, [...]   więcej »

Tagi: ,

Ten zakątek pozostanie na zawsze w mej pamięci

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 22 stycznia 2011

Ten zakątek Polski urzekł mnie swoim pięknem.

Miejscem, w którym zawsze mogę odpocząć, jest ogród przy domu moich rodziców. Lubię w nim przebywać, bawić się i odrabiać lekcje latem.

Przy domu stoi pergola, którą porastają winogrona. Pod nią znajduje się trawnik, ławki i stolik. Właśnie tu najbardziej lubię się uczyć, gdy jest gorąco. W czasie upałów panuje tam chłód, gdyż liście dają cień, a gdy jest zimno i wietrznie, tam bywa zacisznie i spokojnie. Z tyłu za domem znajduje się kącik z grillem i paleniskiem. Wieczorami całą rodziną smażyliśmy tu kiełbaski, słuchaliśmy muzyki i oglądaliśmy gwiazdy. Dalej stoi ozdobna brama, która prowadzi do stawu. Przejście przez staw stanowi drewniany mostek. Nieopodal rozciąga się mała łączka pełna kwitnących k [...]   więcej »

Tagi:

Baczyński – Elegia o chłopcu polskim interpretacja

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 22 stycznia 2011

„Sny, co jak motyl drżą” – koszmar ponurej apokalipsy w wierszu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Elegia – utwór liryczny opiewający śmierć jakiegoś bohatera.

Osobą mówiącą w wierszu jest prawdopodobnie matka, a świadczą o tym użyte zdrobnienia: syneczku, synku. Adresatem wypowiedzi jest chłopiec, o czym przekonują formy czasowników – druga osoba liczby pojedynczej.

W wierszu wypowiedź matki skierowana jest do nieżyjącego syna (ostatni wers). Tytuł wiersza ma wymowę symboliczną, „chłopiec polski” uosabia całe młode pokolenia Polaków, którzy swoją młodość i życie poświęcili walce z wrogiem.

Przenośnie: „odkarmili bochnem trwóg, malowali krajobrazy w żółte ściegi pożóg, ścieżki powycinał żelaznymi łzami”.

Porównania: „od snów, co jak motyl drżą”

Kontrast: „jasny synku – czarną bronią”

Py [...]   więcej »

Tagi: , , ,

Francis Bacon Eseje interpretacja

Kategoria: Filozofia   |   Dodano: 22 stycznia 2011

Franciszek Bacon - "Eseje" opracowanie, streszczenie

Podobnie jak wielu innych filozofów wcześniej, również Bacon pokusił się o napisanie na marginesie działań zasadniczych dzieła swobodnego, nie należącego do tych projektowanych w ramach wielkiego Odrodzenia nauki. Jako typowy człowiek renesansu Bacon o życiu człowieka rozmyślał ciągle, o jego nędzy i wspaniałych możliwościach, o mądrości, o tym co może zdziałać dla świetności bytu ludzkiego nauka, uprawiana empirycznie, indukcyjnie i ze stałą troską o opanowanie przyrody, poznanie praw nią rządzących. Rozmyślał i myślom swoim dawał wyraz w dziełach, zamierzając dokonać wielkiego przełomu w ogromnej całości wiedzy ludzkiej. Filozofia Bacona miała stanowić system praktycznego postępowania, sys [...]   więcej »

Tagi: ,

Twórczość Marka Hłaski opracowanie

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 22 stycznia 2011

Twórczość Marka Hłaski zapowiedzią nowej literatury wyzwalającej się z doktryny socrealizmu.

Marek Hłasko urodził się w Warszawie w 1934 roku. W wieku siedemnastu lat porzucił szkołę i został szoferem, wtedy zaczął pisać. Jego debiutancka powieść „Sonata marymoncka” opublikowana w 1951 r. stworzyła mit pisarza – włóczęgi. Po otrzymaniu nagrody literackiej Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek w 1958 r. wyjechał na stypendium do Paryża. Gdy samowolnie przedłużył pobyt we Francji zabroniono mu wjazdu do kraju. Pracował jako szofer, robotnik, pilot; zjeździł Europę, USA, Izrael. Umarł nagle 14 czerwca 1969 roku w hotelu w Viezbaden.

Jego biografia znalazła odzwierciedlenie w twórczości:

-doświadczenia kierowcy: „Baza sokołowska”, „Następny do raju”,

-świat pilotów, fascynacja samolotami [...]   więcej »

Tagi:

Kazania świętokrzyskie opracowanie

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 22 stycznia 2011

Kazania świętokrzyskie” to najdawniejszy rękopiśmienny zabytek artystyczny prozy polskiej, pochodzący z połowy XIV w. Zawiera urywki pięciu kazań i kazanie szóste w całości. Archaiczność języka świadczy, iż „Kazania świętokrzyskie” są odpisem starszego tekstu z końca XIII w. lub początku XIV w.

„Kazania świętokrzyskie” odnalezione zostały przypadkowo w 1890 r. przez Aleksandra Bruchenera w bibliotece w Petersburgu. Średniowieczny, anonimowy kaznodzieja opatrzył kazania komentarzem alegorycznym. Prozę zrytmizował, ozdobił rymami. Ta kunsztowna konstrukcja jest szczególnie widoczna w „Kazaniu o św. Katarzynie”.

Inne ważne zabytki literatury średniowiecznej:

W języku polskim spisywano najpierw utwory o tematyce religijnej, nieco później pojawiły się utwory o tematyce świeckiej.

„Psał [...]   więcej »

Tagi: