Bądź na bieżąco - RSS

  • Wypracowania

Goethe Faust opracowanie

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 23 stycznia 2011

Dramat człowieka szukającego szczęścia w „Fauście” Goethego.

„Faust” jest to dramat poetycki, najznakomitsze dzieło Johanna Wolfganga von Goethe, które powstawało przez wiele lat. Pierwsza część wydana została w 1808 r., a druga w roku 1832. Akcja dramatu rozgrywa się w średniowieczu.

Goethe w swoim utworze nawiązał do legendy o alchemiku, doktorze Fauście, który za cenę tajemnicy wyrobu złota, zaprzedał duszę diabłu. U Goethego jednak motyw ten jest przedstawiony inaczej. Faust, syn lekarza, mędrzec i uczony, opanowując wszystkie dziedziny nauki nie znajduje zadowolenia ani satysfakcji i szuka spokoju w czarnej magii. W noc wielkanocną, po próbie samobójstwa zapisuje swą duszę diabłu za powtórne przeżycie życia. Od tej chwili Faust jako młody człowiek zaczyna życie [...]   więcej »

Tagi: , ,

Schiller Zbójcy interpretacja

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 23 stycznia 2011

Samotny bunt przeciwko otaczającej rzeczywistości na przykładzie działalności bohatera dramatu Johanna Christopha Friedricha von Schillera „Zbójcy”.

Dramat „Zbójcy” to wyraz protestu, buntu przeciwko ówczesnej (w w. XVIII) rzeczywistości niemieckiej. Głównym motywem utworu jest konflikt między bohaterskim buntownikiem walczącym o wyzwolenie z przemocy feudalnego absolutyzmu Karola Moore’a, a jego bratem, przedstawicielem niemieckiego feudalizmu. Karol to postać szlachetna, zbuntowana walcząca o dobro innych, Franciszek to czarny charakter, uosobienie zła. Karol Moore, pod wpływem intryg brata i ojca, z grupą podobnych mu ludzi decyduje się uciec w czeskie lasy, by tam kontynuować swoją działalność. Grupa jego jest jednak skazana na niepowodzenie, gdyż działa w ode [...]   więcej »

Tagi: , ,

Motywy postępowania Konrada Wallenroda – tragizm postaci

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 23 stycznia 2011

„Konrad Wallenrod” jest to powieść poetycka napisana przez Adama Mickiewicza w latach 1825 – 1827, gdy przebywał on na zesłaniu w Rosji. W czasie zesłania poeta, tak jak wielu jego rodaków pracował pod przymusem jako urzędnik państwowy. „Konrad Wallenrod” jest próbą wytłumaczenia się poety ze swojego dwuznacznego postępowania i dodania całym rzeszom zesłanych otuchy. Poeta proponuje rodakom, by składali ewentualne deklaracje współpracy z zaborcą, wskazując jednocześnie na konieczność spiskowania i walki w Rosją pod pozorem wierności. Aby oszukać cenzurę, sięga po kostium historyczny i umiejscawia akcję utworu w przeszłości, w latach dziewięćdziesiątych XIV w., kiedy to trwa konflikt Krzyżaków z Litwinami.

Konrad Wallenrod, czyli Walter Alf to porwany jako dziecko Litwin, wychowywany w zako [...]   więcej »

Tagi: , ,

Juliusz Słowacki – Rozłączenie interpretacja

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 23 stycznia 2011

Analiza artystyczna wiersza Juliusza Słowackiego „Rozłączenie”.

Wiersz powstał w czasie pobytu Słowackiego w Szwajcarii. Ma on kształt bezpośredniego monologu – zwrotu, a adresatką utworu jest najprawdopodobniej matka poety. Wiersz przybiera postać listu poetyckiego. Podstawowym życzeniem Słowackiego było ukazanie uczucia miłości i tęsknoty wywołanej rozłąką, ogrom tych uczuć został przedstawiony jako zestawienie dwóch kontrastujących ze sobą opisów przyrody. Pierwszy jest obrazem domu i ogrodu, odległej krainy, gdzie przebywa ukochana kobieta. Opis drugi dotyczy krajobrazu szwajcarskiego rozciągającego się przed oczyma podmiotu lirycznego: ogromna płaszczyzna jeziora, będąca odbiciem przestworzy nieba.

Ostatnia strofa wyraża z jednej strony świadomość niemożności przeciwdziałania [...]   więcej »

Tagi:

Święty Krzysztof opis

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 23 stycznia 2011

Życiorys Świętego Krzysztofa.

Krzysztof [gr. Christo-phoros – „noszący Chrystusa”, „wyznający Go”] jest jednym z najbardziej popularnych świętych czczonych w Kościele zarówno Wschodnim, jak i Zachodnim. Pochodził prawdopodobnie z Azji Mniejszej, gdzie poniósł śmierć męczeńską około 250 r., podczas prześladowania chrześcijan za panowania cesarza Decjusza (249 - 251). Miał się urodzić w Kanaanie (być może w miejscowości Samon w rzymskiej prowincji Licji położonej w Azji Mniejszej, dziś Turcja) pod koniec II wieku w rodzinie pogańskiej. Jest jednym z Czternastu Wspomożycieli, czyli szczególnych patronów. Jest patronem Ameryki i Wilna.Istnieje o nim wiele legend, często przeczących sobie wzajemnie. Jedna z najbardziej popularnych utrzymuje, że Krzysz [...]   więcej »

Tagi: , ,

Tadeusz Różewicz – List do ludożerców interpretacja

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 23 stycznia 2011

Postawa podmiotu lirycznego wobec przejawów „ludożerstwa”.

„List do ludożerców” to poetycki protest Tadeusza Różewicza przeciwko egoizmowi, nieżyczliwości, znieczulicy oraz wszelkim przejawom brutalności w życiu codziennym. Poeta wie, że żyjemy w świecie okrutnym i bezwzględnym, ale jest optymistą i wierzy, że w każdym z nas drzemią humanitarne uczucia, o które apeluje stosując poetycką formę listu otwartego, czyli skierowanego do szerokich kręgów społeczeństwa.

Cechy stylu Różewicza:

- brak znaków interpunkcyjnych (indywidualne interpretowanie tekstu),

- język prosty, zrozumiały dla przeciętnego odbiorcy,

- wiersze jego przypominają utwory epickie.

Tagi:

Opowiadanie z dreszczykiem

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 23 stycznia 2011

Świadomość tego, że znajduje się w miejscu sobie nieznanym przychodziła bardzo powoli. Wydawało mu się, że jest na leśnej polanie, dookoła cisza, spokój, coś zimnego, śliskiego leje mu się na głowę. Deszcz. We śnie wszystko przybiera inną, bardziej przystępną formę. Tak naprawdę leżał nago na zimnej, wilgotnej posadzce.

Odzyskawszy przytomność, spróbował otworzyć oczy. Powieki były jak z żelaza, w dodatku ten ból głowy, aż trudno mu było skupić myśli. Jego wzrok powoli przedzierał się przez bezgraniczną, jak smoła, ciemność. Nie dostrzegł niczego poza bladym światłem wydobywającym się spod, chyba drzwi, znajdujących się w odległości około pięciu metrów od niego. Spojrzał w drugą stronę i za siebie. To samo. Musiał więc znajdować się na środku tego pom [...]   więcej »

Tagi: , ,

Opowiadanie o miłości

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 23 stycznia 2011

Obudziłem się w środku nocy zlany potem. Miałem dziwny sen. Wyjrzałem przez okno. Zobaczyłem kobietę wyglądającą przez okno w budynku naprzeciwko, znajdujące się na tym samym piętrze co moje mieszkanie. Jej pokój rozświetlała mała lampka nocna tak, że dość dokładnie widać było co dzieje się wewnątrz. Dziewczyna nakładała właśnie nocną koszulę na nagie ciało. Nie wiem w jaki sposób, ale mimo zasłoniętych firan i zgaszonego światła w moim pokoju wydawało mi się, że ona mnie widzi. Uśmiechnęła się. Uczucie zdziwienia, a zarazem dziwnej, nieokiełznanej radości wypełniło moje serce. Po chwili odwróciła się, a światło w jej pokoju zgasło. Położyłem się ponownie spać. Muszę stwierdzić, że zaczęła obserwować mnie wcześniej, aniżeli [...]   więcej »

Tagi: , ,

Opowiadanie o duchach

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 23 stycznia 2011

Siedział przy sztaludze malując kolejne wiekopomne dzieło. W kominku wesoło huczał ogień owijając czerwonymi językami grube szczapy drewna. Z głośnika płynęła muzyka awangardowa - taka, której słuchanie nie przychodzi z łatwością - wręcz przeciwnie - wymaga niebywałego skupienia. K. mógł sobie na to pozwolić. Malując używał jedynie trzydzieści procent swojego mózgowego procesora. Całą resztę pamięci podręcznej przeznaczył na kontemplację awangardowych dźwięków. Co prawda, myślami co chwilę odbiegał, w inne odległe miejsca, takie które trudno jednoznacznie określić - chciał być gdzie indziej, ale nie wiedział dokładnie gdzie i po co.

Muzyka co chwilę przybierała formę hałasu i chaosu, a umysł K. zaczynał błądzić. Ach - jak muzyka jest pełna najwyższej rzeczowości, jak wypełnio [...]   więcej »

Tagi: , , ,

Opowiadanie o tyranie

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 23 stycznia 2011

Opowiadanie o tyranie (w pierwszej osobie) na podstawie II części "Dziadów" Adama Mickiewicza.

Przyszedłem do kaplicy cmentarnej przed północą, aby uczestniczyć w Dziadach, czyli uroczystości na pamiątkę zmarłych przodków. Stanąłem razem z innymi wieśniakami pod ścianą. Guślarz kazał zamknąć drzwi od kaplicy i wszyscy ustawiliśmy się wokół trumny. Pogasiwszy wszystkie świece Guślarz wywoływał duchy cierpiące i pokutujące. Używał zaklęć i wykonywał magiczne zabiegi. Wziął garść kądzieli i podpalił ją. Przywołał lekkie duchy, a było to dwoje dzieci. Po kilkunastu minutach Aniołki odeszły zabierając ze sobą dwa ziarna gorczycy, co miało im wystarczyć za wszystkie odpusty.

Zbliżała się straszna północ, zamknięto drzwi na kłódkę, Guślarz przywoływał duchy ciężkie. Wziął smolny p [...]   więcej »

Tagi: , , ,