Bądź na bieżąco - RSS

Wypracowanie w formie listu o mieście

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 15 maja 2012   |   Liczba słów: 367
Supraśl – historia, zabytki i walory turystyczne.

Drogi Pawle!

Mam nadzieję, iż nie obraziłeś się na mnie, że nie odpisałem od razu na Twój lakoniczny list, ale po prostu nie miałem na to czasu i uznałem, że nie jest to pilna sprawa. Dlatego, teraz w ramach rewanżu, chcę Ci w tym, wielokrotnie dłuższym niż Twój, liście opisać miasto, które zajmuje szczególnie ciekawe miejsce na mapie moich wycieczek rowerowych po Podlasiu. Myślę, że przeczytasz ten zbiór informacji z zaciekawieniem bowiem znając Twoje zamiłowanie do podróży być może również zechcesz odwiedzić to miasto.
Supraśl położony jest nad rzeką o tej samej nazwie. Wokół rosną piękne lasy Puszczy Knyszyńskiej. Jest to wymarzone miejsce do rowerowych wojaży, a wiele ścieżek i tras rowerowych prowadzi przez lasy, gdzie można odetchnąć naprawdę świeżym powietrzem. Najcenniejszymi zabytkami w Supraślu są: Pałac Opatów, Refektarz, Dzwonnica – brama, Stara Poczta, Pałac Buchholzów itd. Rozwój Supraśla wiąże się nierozdzielnie z zakonem bazylianów, założonym około 360 roku przez ojca kościoła wschodniego Bazylego Wielkiego. Przybycie bazylianów do Supraśla nastąpiło w 1500 r., w 1501 roku zbudowali oni sobie drewniane cele, refektarz oraz niewielką cerkiew. Już w 1503 r. bazylianie przystąpili do budowy drugiej murowanej cerkwi pw. Zwiastowania NMP. W 1601 r. bazylianie jako jedni z pierwszych przyjęli unię kościelną. Supraśl stał się wtedy siedzibą metropolity całej zachodniej Rusi. Do podniesienia rangi Supraśla przyczyniła się również drukarnia przeniesiona tutaj z Zabłudowa w 1687 lub 1695 roku oraz uruchomiona w 1711 roku papiernia. Oficynę drukarską założyli metropolita Leon Kiszka i właściciel dóbr Krzysztof Chodkiewicz. Po raz pierwszy w Polsce wydrukowano w Supraślu „Podróże Guliwera” J. Swifta, „Cyda” Corneille’a oraz prace znanego przyrodnika z Ciechanowca, ks. K. Kluka. Najpierw drukowano w języku starocerkiewnym, później wyłącznie w języku polskim. Przy klasztorze znajdowała się także specjalna szkoła kształcąca zakonników. Klasztor dysponował dużą biblioteką, której najcenniejszą pozycją był słynny „Kodeks Supraślski”, rękopis z XI wieku. W 1833 roku do Supraśla przybył ze Zgierza Wilhelm Zachert, który w budynkach gospodarczych rozpoczął produkcję sukna. W ślad za Zachertem założyli swoje fabryki w tym mieście inni Żydzi: Reich, Buchholz i Auert.
Myślę, że historię tego miasta przedstawiłem Ci w sposób wyczerpujący. Liczę na to, iż kiedyś uda Ci się odwiedzić to miasto i obejrzeć jego zabytki. Postaraj się szybko odpisać na mój list. Cześć.

Podobne wypracowania: