Bądź na bieżąco - RSS

Twórczość Marka Hłaski opracowanie

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 22 stycznia 2011   |   Liczba słów: 242

Twórczość Marka Hłaski zapowiedzią nowej literatury wyzwalającej się z doktryny socrealizmu.

Marek Hłasko urodził się w Warszawie w 1934 roku. W wieku siedemnastu lat porzucił szkołę i został szoferem, wtedy zaczął pisać. Jego debiutancka powieść „Sonata marymoncka” opublikowana w 1951 r. stworzyła mit pisarza – włóczęgi. Po otrzymaniu nagrody literackiej Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek w 1958 r. wyjechał na stypendium do Paryża. Gdy samowolnie przedłużył pobyt we Francji zabroniono mu wjazdu do kraju. Pracował jako szofer, robotnik, pilot; zjeździł Europę, USA, Izrael. Umarł nagle 14 czerwca 1969 roku w hotelu w Viezbaden.

Jego biografia znalazła odzwierciedlenie w twórczości:

-doświadczenia kierowcy: „Baza sokołowska”, „Następny do raju”,

-świat pilotów, fascynacja samolotami: „Brudne czyny”, „Palcie ryż każdego dnia”,

-świat robotników: „Pierwszy krok w chmurach”, „Ósmy dzień tygodnia”,

-doświadczenia izraelskie: „Wszyscy byli odwróceni”, „Drugie zabicie psa”.

W opowiadaniach Hłaski znika pejzaż radosnego, socjalistycznego państwa, obserwujemy za to margines społeczny, prymitywizm, alkoholizm, prostytucję, życie robotników.

Hłasko nie tylko ujawnia istnienie tych problemów, lecz także je analizuje. Był to temat nowy i niebezpieczny.

Kompozycja utworów jest prosta, prawie bez komentarza odautorskiego. Często budowa opiera się o kontrast: dobro – zło, prawda – fałsz. Pisarz w trakcie prezentacji postaci nie stosował głębokiej introspekcji psychologicznej. Wprowadził natomiast behawiorystyczną rejestrację zachowań.

Hłaskower – bohater charakterystyczny dla prozy Marka Hłaski. Jest w pewnym stopniu współczesną odmianą bohatera romantycznego: milczący i ponury, samotny i odwrócony od świata. Nie wierzy już w miłość ani szlachetność kobiet, bo został skrzywdzony. Jego przeszłość zawiera mroczne tajemnice. To twardy mężczyzna ukrywający swoją szlachetność pod grubym pancerzem oschłości.

Podobne wypracowania: