Bądź na bieżąco - RSS

Schiller Zbójcy interpretacja

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 23 stycznia 2011   |   Liczba słów: 182

Samotny bunt przeciwko otaczającej rzeczywistości na przykładzie działalności bohatera dramatu Johanna Christopha Friedricha von Schillera „Zbójcy”.

Dramat „Zbójcy” to wyraz protestu, buntu przeciwko ówczesnej (w w. XVIII) rzeczywistości niemieckiej. Głównym motywem utworu jest konflikt między bohaterskim buntownikiem walczącym o wyzwolenie z przemocy feudalnego absolutyzmu Karola Moore’a, a jego bratem, przedstawicielem niemieckiego feudalizmu. Karol to postać szlachetna, zbuntowana walcząca o dobro innych, Franciszek to czarny charakter, uosobienie zła. Karol Moore, pod wpływem intryg brata i ojca, z grupą podobnych mu ludzi decyduje się uciec w czeskie lasy, by tam kontynuować swoją działalność. Grupa jego jest jednak skazana na niepowodzenie, gdyż działa w oderwaniu od reszty społeczeństwa. Dramat kończy się kompromisem, rząd za głowę Karola wyznacza pokaźną sumę pieniędzy.

Bohater przestaje wierzyć w zwycięstwo swych idei i załamuje się, oddając się w ręce sprawiedliwości. Prawa o jakie walczył główny bohater oparte są na sprawiedliwości i wolności. Są to prawa głęboko humanistyczne, drogą do wolności są idee umoralnienia i wewnętrznego doskonalenia człowieka. W ocenie pisarzy romantycznych zbójnictwo nie pojmowane jest jako działanie zbrodniarzy, lecz urasta do „sacrum moralnego” – obrona pokrzywdzonych, pomoc biednym, walka o sprawiedliwość.

Podobne wypracowania: