Bądź na bieżąco - RSS

Realia życia na wsi w powieści Reymonta „Chłopi”

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 27 czerwca 2012   |   Liczba słów: 297
Realia życia na wsi przedstawione w powieści Władysława Reymonta „Chłopi”.

Władysław Stanisław Reymont (właściwie Rejment) urodził się 7 V 1867 roku we wsi Kobiele Wielkie pod Radomskiem, zmarł 5 XII 1925 roku w Warszawie. Był synem wiejskiego organisty. W 1883 roku uzyskał świadectwo III klasy Warszawskiej Szkoły Niedzielno – Rzemieślniczej. Od 1888 r. pracował na kolei warszawsko – wiedeńskiej. W grudniu 1893 roku przeniósł się do Warszawy i zajął się wyłącznie twórczością literacką. Wiele podróżował. W 1902 r. poślubił Aurelię z Szacnajderów Szabłowską. W 1917 r. otrzymał za „Chłopów” nagrodę Polskiej Akademii Umiejętności. W 1924 roku otrzymał Nagrodę Nobla. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Pisarz zadebiutował w grudniu 1892 r. w krakowskiej „Myśli” nowelą „Wigilia Bożego Narodzenia”. Do najbardziej znanych dzieł tego pisarza należą powieści: „Chłopi”, „Ziemia obiecana”, „Komediantka”, „Fermenty”, reportaż: „Pielgrzymka do Jasnej Góry” oraz opowiadania „Sąd”, „Ave Patria”, „Burza” i „Tęsknota”.

Powieść „Chłopi” została napisana w latach 1904 – 1909. Akcja powieści toczy się na przełomie XIX i XX wieku, trwa jeden rok, a fabuła sięga czasów powstania styczniowego.

Struktura społeczna wsi:
- dwór,
- bogaci gospodarze, chłopi,
- biedni chłopi,
- parobkowie i komornicy.

Obrzędy i obyczaje:
- związane z pracą w polu i z porą roku: siew, żniwa, kopanie, kiszenie kapusty, przędzenie,
- obyczaje związane z odpoczynkiem i etapami życia ludzkiego: swaty, chrzciny, wesela, pogrzeby, stypy, spotkania w karczmie, jarmarku,
- obyczaje związane z życiem religijnym i kościołem: Wielkanoc, Zielone Święta, nieszpory, odpusty, Zaduszki, Boże Narodzenie.

Kryteria oceny człowieka: zamożność, urząd, pracowitość, uroda, siła fizyczna, mądrość, wiara, zgodność życia w rodzinie i sąsiedztwie.

Problemy, którymi żyła wieś lipiecka:
- konflikt między dworem a wsią o serwituty (Lipce znajdowały się pod zaborem rosyjskim),
- problemy rodzinne, kłótnie sąsiedzkie,
- problem utrzymania starych ludzi,
- kłótnie małżeńskie,
- problem utrzymania ziemi (sprzeciw sprzedaży ziemi Niemcom),
- problem zachowania polskości (działalność Rocha),
- liczenie się z autorytetem księdza, ważna rola Kościoła w życiu Lipiec.

Podobne wypracowania: