Bądź na bieżąco - RSS

Problem społeczny ukazany w powieści Ludzie bezdomni

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 12 marca 2012   |   Liczba słów: 238
Problem społeczny ukazany w powieści „Ludzie bezdomni”, konflikt interesów środowisk zamożnych i ludzi biednych.

Głównym zagadnieniem powieści są niewątpliwie problemy społeczne.
Główny bohater styka się z różnymi społecznościami żyjącymi w bardzo różnorodnych środowiskach. Tomasz Judym w Paryżu ogląda nie tylko piękne, bogate dzielnice, ale widzi również ludzi żyjących w skrajnej nędzy, obserwuje wszechobecne poniżenie człowieka.
Podobnie jest w Warszawie, gdzie ulice przypominają rynsztoki albo „kamienny wąwóz”. Te wydarzenia stanowią ważny etap duchowego rozwoju bohatera, który uświadamia sobie konieczność walki z biedą i złem. Realizacją jego założeń staje się stworzenie szpitalu w Cisach, gdzie znajdują opiekę i pomoc biedni mieszkańcy okolicznych wsi. Wśród nich doktor odkrywa liczne przypadki malarii, której źródłem są stawy Krzywosąda. Doktorowi doradzane jest, aby w tej sprawie zachował milczenie. Widzimy więc, że interesy środowisk zamożnych kłócą się często ze sprawami ludzi biednych. Bogatych właścicieli kurortu nie obchodzi stan zdrowia biedoty, liczy się dla nich jedynie zysk.
Uświadamia nam to, jak naprawdę okrutna potrafi być rzeczywistość ludzi, którzy o niczym nie decydują i nic nie znaczą. Wielcy tego świata nie muszą liczyć się z głosem biedoty, gdyż pieniądze skutecznie przykrywają wyrzuty sumienia, o ile takie wyrzuty w ogóle się w ich umysłach rodzą. Tak było kiedyś, tak samo jest i teraz. Ci co decydują o losach państwa czy mniejszych społeczności mogą obiecać pospólstwu wszystko, lecz realizacja tych obietnic nigdy nie leży w ich planach. Fakty te dowodzą uniwersalności opisanych problemów społecznych przez Stefana Żeromskiego w powieści "Ludzie bezdomni".

Podobne wypracowania: