Bądź na bieżąco - RSS

Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie – rozprawka

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 19 marca 2011   |   Liczba słów: 444
Prawdziwego przyjaciela można poznać tylko w trudnej sytuacji. Szczery przyjaciel nas nie zostawi, lecz będzie starał się nam pomóc. Fałszywemu koledze nie zależałoby na naszej przyjaźni, byłoby mu to obojętne. Pamiętajmy, że człowiekowi jest ciężko żyć w samotności i dlatego każdy powinien mieć osobę, której może zaufać.
Bardzo trudno jest żyć bez przyjaciół. Człowiek, który nie ma kolegów, robi się samotny i zdziwaczały. Nie może nikomu wyznać swoich problemów, ani poprosić o dobrą radę. Nawet jeśli ktoś ma liczną rodzinę, lecz nie posiada tej jednej, naprawdę zaufanej osoby, jest mu ciężko. Dziecko, którego rodzice pracują codziennie od rana do wieczora, chciałoby porozmawiać z nimi o swoich szkolnych problemach. Jednak oni nie mając czasu, by poświęcić się swojemu dziecko powodują, że staje się ono przygnębione i samotne. Dlatego uważam, że każdy powinien mieć przyjaciela, któremu może zaufać. W trudnych chwilach, gdy jest nam ciężko, możemy oczekiwać od takiej osoby zrozumienia i pomocy. Serdeczna i zaufany nam człowiek na pewno nas wysłucha, poradzi i spróbuje nam pomóc.
W życiu bardzo ważne jest stworzenie odpowiedniego klimatu pozwalającego na uzyskanie zaufania drugiego człowieka. Trudniej jednak udaje się to uzyskać, a bardzo łatwo stracić. Nie tylko my oceniamy innych, lecz czasem zapominamy, że nasi koledzy patrzą i myślą, czy my jesteśmy godni zostać ich przyjaciółmi.
Na wypróbowanym i szczerym przyjacielu w każdej, nawet najcięższej sytuacji można zawsze polegać. Taki kolega, który odwraca się od nas w nieszczęściu, nie zasługuje na przyjaźń. Bardzo dobrze widać to na przykładzie książki „Kamienie na szaniec”. Opisana w niej jest przyjaźń Alka, Zośki i Rudego. W trudnych chwilach mogli zawsze na siebie liczyć. Jeden pomagał drugiemu jak mógł najlepiej. Gdy Rudy dostał się do więzienia, oczekiwał, że jego przyjaciele go odbiją. Wierzył w ich przyjaźń i nie stracił nadziei do końca. Po jego śmierci, Zośka się załamał, gdyż stracił kogoś szczególnie bliskiego. Właśnie tak powinno objawiać się to wyższe uczucie między dwojgiem ludzi.
W życiu liczy się tylko zażyła i wypróbowana przyjaźń. Powinna być bezinteresowna i nierozerwalna, gdyż najmniejszy nawet kryzys mógłby ją zachwiać. Ktoś, kto chce nam udowodnić, że jest naszym przyjacielem, powinien okazywać swoje uczucie. Jeśli zależy mu tylko na tym, by ściągać od nas na klasówce to jest to fałszywe koleżeństwo. Nawet jeśli zapewnia on nas o swojej przyjaźni wielokrotnie, to należy pamiętać, że w tym przypadku bardziej liczą się czyny, a nie słowa.
Tylko prawdziwy, wierny przyjaciel będzie starał się nam pomóc w nieprzyjemnych okolicznościach. Każdy człowiek powinien mieć taką osobę obok siebie ponieważ: „Przyjaźń nie jest wszystkim, ale bez przyjaźni wszystko jest niczym”.
Na koniec przytoczę jeszcze jedno zdanie z niedawno czytanej przeze mnie książki: „Przyjaźń przewyższa wszystkie inne dobra tak dalece, że prawdopodobnie żebrak, który ma przyjaciela jest szczęśliwszy niż samotny król”.

Podobne wypracowania: