Bądź na bieżąco - RSS

Mail do wykładowcy – jak napisać?

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 6 sierpnia 2013   |   Liczba słów: 541

Mail do wykładowcy – jak napisać?

Jeśli jesteś studentem uczelni wyższej to może się zdarzyć, że będziesz musiał się skontaktować ze swoim wykładowcą, profesorem czy doktorem z uczelni. Ponieważ nie każdy wykładowca udostępnia swój numer telefonu, więc łatwiejszym kanałem kontaktowym może okazać się wiadomość e-mail. Należy wówczas napisać oficjalny e-mail do wykładowcy. Trzeba go wystosować w taki sposób, aby nie urazić profesora czy doktora, bo wiadomo jak niektórzy nauczyciele akademiccy są przewrażliwieni na swoim punkcie. Konieczne jest więc zastosowanie się do ogólnie przyjętych zasad pisania e-maili. Pamiętajmy, że żaden wykładowca, nawet ten, który pozwala zwracać się do siebie po imieniu, nie jest naszym kolegą, więc należy zastosować odpowiednią formę wiadomości.

Jak napisać mail do wykładowcy?

Pisz e-mail zachowując zasady polskiej ortografii i interpunkcji używając pełnych zdań.

Nie rozpoczynaj maila wyrażeniem "Witam", a zamiast niego zastosuj oficjalną formułę grzecznościową np.: „Szanowny Panie Profesorze” czy „Szanowny Panie Doktorze”. Jeśli masz do czynienia z doktorem habilitowanym to także zwracaj się do niego słowami „Szanowny Panie Profesorze”. Jeśli piszesz do Profesora z tytułem doktora habilitowanego to również użyj wyrażenia "Szanowny Panie Profesorze", a nie "Szanowny Panie Profesorze Doktorze habilitowany", bo brzmi to co najmniej przesadnie.

Upewnij się do kogo piszesz - czy wykładowca ma tytuł profesora, doktora czy adiunkta. Lepiej się nie pomylić, bo zwykle wykładowca lubi, gdy na każdym kroku podkreśla się jego tytuł naukowy. Przecież nie po to harował w pocie czoła nad swoim doktoratem, aby nazywano go magistrem czy po prostu "Panem". Przypomnieć można w tym momencie dowcip:

"Do lekarza, świeżo upieczonego docenta przyszła rodzina z podziękowaniami za wyleczenie chorego. - Dziękujemy, panie doktorze - mówią. - Docencie, docencie - poprawia docent. - Doceniamy, doceniamy."

Po oficjalnym nagłówku „Szanowny Panie Profesorze” stawiamy przecinek, wciskamy Enter i w następnej linijce piszemy kolejne zdanie np. "Zwracam się do Pana Profesora w następującej sprawie.." itp.

Twoja wiadomość e-mail musi być w miarę możliwości krótka, czytelna i na temat. Z racji tego, że wykładowcy to zwykle ludzie zapracowani, szczególnie Ci z większych uczelni, więc nie lubią czytać zbyt rozwlekłych maili. Pisząc mail, powiedzmy na ponad 500 słów, możesz już na wstępie Profesora do siebie urazić. Wyrażaj swoje myśli klarownie i zwięźle.

Jak zakończyć e-mail do wykładowcy? W oficjalnej wiadomości do wykładowcy czy profesora należy stosować wyłącznie oficjalną formę pożegnania. Przykładem może tu być: „Z wyrazami szacunku” czy „Z poważaniem”. Nie powinno się kończyć maila pisząc: „Do zobaczenia", „Do widzenia” lub "Pozdrawiam".

Po takim oficjalnym zakończeniu listu trzeba podpisać się imieniem i nazwiskiem. Pod spodem dobrze jest dopisać więcej informacji o sobie, czyli nazwę studiowanego kierunku, rok studiów, a także czy są to studia niestacjonarne czy stacjonarne.

W przypadku jeśli istotna jest dla nas szybka odpowiedź to nie powinno się ponaglać wykładowcy. Wychodź więc z założenia, że Profesor odpowie Ci, gdy znajdzie na to czas. Nie wysyłaj, więc dwukrotnie maila o tej samej treści. Zamiast tego ustaw na swojej poczcie potwierdzenie przeczytania wiadomości, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że mail dotarł do adresata.

Tytuł wiadomości do wykładowcy powinien brzmieć także oficjalnie np. „Szanowny Panie Profesorze”. Wiadomość, której nie nadasz tytułu może trafić do folderu spam na skrzynce pocztowej Profesora, więc może on ją przeoczyć.

Mail do wykładowcy wysyłaj ze swojej oficjalnej skrzynki (np. jankowalski@wp.pl). Jeśli nazwa Twojego e-maila może się źle lub dziwnie kojarzyć (np. laseczka92@wp.pl czy zawszetwardywojtek@onet.pl) to lepiej załóż nowe konto pod inną nazwą i stamtąd wyślij wiadomość.

Podobne wypracowania: