Bądź na bieżąco - RSS

Jan Kochanowski fraszki opracowanie

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 22 stycznia 2011   |   Liczba słów: 166

Bogactwo treści i form fraszek Jana Kochanowskiego.

Fraszka „Na zdrowie” przypomina o wielkiej wartości w życiu człowieka jaką jest zdrowie. Żadne inne wymierne dobra – bogactwo, sława, klejnoty, młodość, uroda nie przewyższą dobra jakim jest „zdrowie”.

Fraszka „Na dom w Czarnolesie” przynosi charakterystykę podstawowych ideałów życiowych człowieka renesansu. Są to przede wszystkim: czyste sumienie, zdrowie, ludzka życzliwość, skromność obyczajów.

We fraszce „O żywocie ludzkim” zadumany nad sensem życia poeta, porównuje je do teatru marionetek, w którym wszystko jest ulotne i przemijające.

Fraszka „Na lipę” jest hołdem dla ukochanego drzewa, pod którego konarami tworzył poeta wiersze. Wychwala przymioty drzewa: cień, chłód, miłą woń, miejsce odpoczynku.

Fraszka „O miłości” opowiada o niemożliwości uchronienia się przed miłością. Każdego człowieka musi to spotkać w życiu gdyż: „jako lotny nie ma pieszego dogonić?”. Lotny tutaj oznacza skrzydlaty Amor – rzymski bóg miłości.

Fraszka „Na sokalskie mogiły” jest fraszką patriotyczną. Opowiada o umarłych, którzy zginęli za ojczyznę. Autor krytykuje ludzi, udających patriotów. Wyraża się z ironią, o tych którzy nie wyrażają się czynami, lecz tylko mówią i udają.

Podobne wypracowania: