Bądź na bieżąco - RSS

Jacek Soplica jako bohater romantyczny – charakterystyka postaci

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 4 stycznia 2011   |   Liczba słów: 302

Jacek Soplica to główny bohater „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Przypadł mi on bardzo do gustu, ponieważ to postać tajemnicza, a rola, jaką odgrywa w książce, jest ogromna.

Jacek Soplica był zubożałym szlachcicem, przez żart zwany Wojewodą. Dowodził rodziną Sopliców, więc zyskał sobie względy Stolnika, zainteresowanego głosami na wyborach sejmikowych. Był porywczy, pełen pychy i dumy. Świadczy o tym zamordowanie przez niego Horeszki, w czasie napadu Moskali na zamek. Jacek łatwo wpadał w gniew, był zarozumiały i pewny siebie. Mimo tych wad, zasługiwał na miano dobrego człowieka. Potwierdzić to może miłość do Ewy, którą pokochał z całego serca. W stosunku do niej był opiekuńczy, troskliwy i zdolny do największych poświęceń. Po zamordowaniu Stolnika został okrzyknięty nie tylko mordercą, lecz i zdrajcą. Wyjechał więc z kraju i włączył się do walki o wolność. Wrócił do ojczyzny pod nazwiskiem księdza Robaka i zaczął przygotowywać tutejszą ludność do powstania. Jako zakonnik cieszył się wielkim szacunkiem wśród szlachty. Był zawsze opanowany i rozważny. Na twarzy miał wielką bliznę, a jego żołnierskie ruchy wskazywały na to, że nie zawsze chodził w kapturze. Bez wahania można także powiedzieć, że był patriotą oddanym ojczyźnie, w każdej chwili gotowym poświęcić za nią życie. Ksiądz Robak stał się osobą skromną, lecz odważną. Potwierdza to fakt, iż w czasie bitwy z Moskalami, własnym ciałem zasłonił Hrabiego. Niestety, ten czyn pociągnął za sobą tragiczne skutki. Jacek został śmiertelnie ranny i zmarł. Nim to jednak nastąpiło, zdążył się jeszcze wyspowiadać przed swoim bratem i Gerwazym.

Jacek Soplica to człowiek odważny, lecz gwałtowny. Bardzo kochał Ewę, więc w stosunku do niej był opiekuńczy i troskliwy. Jako ksiądz Robak stał się rozważny i konsekwentny w działaniu. Uważam, że jest najważniejsza postać w „Panu Tadeuszu”.

Podobne wypracowania: