Bądź na bieżąco - RSS

Czesław Miłosz Piosenka o porcelanie interpretacja

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 18 lutego 2011   |   Liczba słów: 269

„Piosenka o porcelanie” – ten wiersz Czesława Miłosza pochodzi z tomu „Światło dzienne” z 1953 roku. Dwa pojęcia podane w tytule: piosenka i porcelana określają znaczenie i sens wiersza. Piosenka ogólnie uważana za gatunek lekki jest czymś radosnym, beztroskim. Porcelana kojarzy się z kruchością, sztuką, artystą. Tak więc już sam tytuł sugeruje, że będziemy mieli do czynienia z utworem lekkim, mówiącym o pięknie i zachwycie nad sztuką.

To wrażenie potęguje dobór słów jakimi poeta opisuje świat przedstawiony w wierszu. Nie stosuje brutalizacji języka, często za to pojawiają się zdrobnienia (jutrzenka, wietrzyk, rzeczka, spodeczki, uszka). Miłosz niczym malarz sięga po jasne kolory i światło (różowe spodeczki, kwieciste filiżanki, świecidełka).

Estetyzowanie to służy poecie do przekazania prawdy niezwykle brutalnej i tragicznej. „Piosenka o porcelanie” to bowiem wiersz o wojnie, o zniszczeniach przez nią niesionych, o zagładzie kulturowej i cywilizacyjnej ludzkości. W wierszu wojna jest ciągle obecna, choć poeta wspomina o niej jedynie raz, pisząc: „przeszły tanki”. Przejmując się jedynie losem rozbijanej w czasie wojny porcelany („Niczego mi proszę pana tak nie żal jak porcelany”), podmiot liryczny wyraża swój żal za niszczonymi wartościami etycznymi, kulturowymi i moralnymi. Porcelana to synonim dorobku kulturowego całej ludzkości:

„Ziemia, gdzie spojrzysz, zasłana
Bryzgami kruchej piany (…).
Równina do brzegu słońca
Miazgą skorupek pokryta.”

Jest to wizja zniszczenia wszystkich rzeczy stworzonych przez człowieka. Wojny niszczy w mgnieniu oka z trudem wypracowany przez lata dorobek i efekt dążeń wielu pokoleń filozofów, myślicieli, naukowców, poetów i artystów:

„Sny majstrów drogocenne,
Pióra zamarzłych łabędzi”.

Miłosz podkreśla również niestabilność ludzkich ideałów i norm etycznych. Zestawienie czołgu z porcelaną ma uświadamiać, iż myśl i kultura stoją na przegranej pozycji w konfrontacji z brutalną siłą i niebezpieczeństwami jakie niesie ze sobą każda wojna.

Podobne wypracowania: