Bądź na bieżąco - RSS

Charakterystyka Achillesa i Hektora

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 22 stycznia 2011   |   Liczba słów: 435

Charakterystyka Achillesa i Hektora na podstawie "Iliady". Który z nich wzbudza Twoją sympatię i dlaczego?

Głównymi bohaterami „Iliady” uczynił Homer Achillesa i Hektora. Walczyli oni po przeciwnych stronach. Achilles był najdzielniejszym z Greków, zaś Hektor to bohater trojański.

Achilles był synem Paleusa i Tetydy. Matka uodporniła go na rany, gdy był jeszcze niemowlęciem, kąpiąc go w rzece Styks. Zanurzając syna w wodzie trzymała go za piętę, i tylko w to miejsce, nie obmyte cudownym strumieniem, można było Achillesa zranić. W walkach był on najstraszliwszy. Na rydwanie, ciągniętym przez nieśmiertelne konie, wpadał w szeregi nieprzyjaciół – raniąc i zabijając, samemu będąc nieczułym na zmęczenie. Nawet Hektor, piękny i szlachetny syn króla Priama i Hekabe, bał się spotkania z Achillesem.

Wojna trojańska ciągnęła się bardzo długo. W dziesiątym roku, w obozie greckim wybuchła zaraza. Tak mścił się Apollo za porwanie córki Apollinowego kapłana, Chryzesa przez Agamemnona. Postanowiono, że naczelny wódz musi oddać brankę. Agamemnon musiał się zgodzić, lecz był wściekły na Achillesa, więc odebrał mu jego własną niewolnicę – Bryzeidę. Znieważony syn Paleusa zaprzysiągł, że zaniecha walki. Któregoś dnia Hektor śmiałym atakiem wdarł się na wały. Grecy w popłochu uciekali do okrętów. Przyjaciel Achillesa, Patroklos wyszedł z wojskiem na pomoc rodakom. Achilles dał mu własną zbroję. Trojanie, widząc znajomy rynsztunek myśleli, że to właśnie on wychodzi do bitwy. Patroklos odrzucił ich, aż pod Troję. Dopiero Hektor go zatrzymał. Gdy Achilles płakał nad ciałem przyjaciela, wyszła do niego matka przynosząc mu zbroję, jeszcze piękniejszą od tej, którą złupił Hektor. Wtenczas Achilles postanowił pomścić śmierć Patroklosa, a zarazem złamać przysięgę. Rozszalały, powalał całe szeregi nieprzyjaciół, biegnąc ku murom. Drogę zagrodziła mu rzeka Skamander. Bóg rzeki stanął z nim do walki. Gdyby nie pomoc Hefajstosa bohater niechybnie utonąłby. Wyswobodzony Achilles pobiegł na równinę, na której pozostał już tylko Hektor. Po krótkiej walce Achilles zadał przeciwnikowi śmiertelny cios. Zdarł z niego zbroję i przywiązał ciało do swego rydwanu. Nacieszywszy się hańbą wroga, wrócił do obozu. Całe miasto płakało po śmierci Hektora. Wiedziano, że odeszła dusza czysta i szlachetna, że zabrakło rycerza bez skazy, co żarliwie miłując ojczyznę oddał za nią swoje młode życie. Myślę, że właśnie dlatego sympatia czytelnika kieruje się do postaci szlachetniejszej, a nie silniejszej fizycznie. Hektor wiedział, że walczy za sprawę przegraną i niesłuszną, lecz walczył do ostatka z poczucia obowiązku i w obronie własnego honoru.

Hektor zabiwszy Patroklosa ściągnął na siebie zemstę Achillesa i z jego ręki zginął. Achilles złamał przysięgę daną Agamemnonowi. Zhańbił zwłoki Hektora, ciągnąc je za swoim rydwanem. Hektor wiedział, że przegra stając do walki z synem Paleusa, lecz musiał bronić Troi i swojego honoru. Wzbudza on moją sympatię ponieważ był odważnym człowiekiem, patriotą walczącym w słusznej sprawie.

Podobne wypracowania: