Bądź na bieżąco - RSS

„Dobrze widzi się tylko sercem” – znaczenie

Kategoria: Język polski   |   Dodano: 4 stycznia 2011   |   Liczba słów: 252
„Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”.

Każdego człowieka trzeba najpierw poznać. Nie można oceniać go pochopnie, bo kiedyś może on zostać naszym przyjacielem. Taka zaufana osoba ma wielką wartość dla każdego, nawet tych, którzy uważają przyjaźń za rzecz nieistotną. Należy cenić wszystkich ludzi, bo nigdy nie wiadomo, co przyniesie los. Osoby, które dziś uważamy za naszych wrogów kiedyś w przyszłości mogą zostać naszymi sprzymierzeńcami.

„Lecz oczy są ślepe. Szukać należy sercem”.

Ludzie powinni oceniać innych ludzi sercem. Jeżeli będą szacować kogoś na podstawie wyglądu, mogą sprawić tej osobie wielką przykrość. O tym, jaki człowiek jest, nie świadczy ubiór, uczesanie, przynależność klasowa czy społeczna lecz to, jaki ma on charakter. Ktoś biedny może być nawet szczęśliwszy od ludzi bogatych. Osoba taka zawsze będzie w stanie nam pomóc, wysłuchać, a jej dom, choć skromny, będzie dla wszystkich otwarty.

„Poznaje się tylko to, co się oswoi”.

Każda istota ludzka ma zalety i wady. Patrząc na drugą osobę nie można od razu ocenić jego cech charakteru. Aby zrobić to trafnie, trzeba go dobrze poznać, zaprzyjaźnić się z nim. Dopiero wtedy możemy mieć pewność, że się co do tego kogoś nie pomylimy.

Nie wolno oceniać człowieka po wyglądzie. Ktoś, kto jest brzydki i biedny, po dłuższej znajomości, może stać się w naszych oczach piękny i bogaty. Nie dostrzegamy wtedy jego wad urody, lecz wewnętrzne piękno. Nigdy nie należy patrzeć tylko i wyłącznie poprzez pryzmat powierzchowności. Trzeba brać także pod uwagę podpowiedzi jakie podsuwa nam serce. Ono zwykle się nie myli.

Podobne wypracowania: