Bądź na bieżąco - RSS

Malarstwo klasycystyczne w Polsce

Kategoria: Historia sztuki   |   Dodano: 10 kwietnia 2011   |   Liczba słów: 437

Marcello Bacciarelli (1731 - 1818), ur. w Rzymie, urzędował na dworze Stanisława Augusta, głównie portrecista np. „Portret Stanisława Augusta” „Autoportret w konfederatce”.
- na zlecenie króla zaczął malować wielkie kompozycje mitologiczne i historyczne,
- tła kompozycji wypełniały obłoki i błękity,
- malarstwo sztalugowe i ścienne,
- jego dzieła znajdują się w Sypialni Króla, Dawnym Pokoju Audiencjonalnym, Sali Balowej, Sali Rycerskiej i w Łazienkach.

Bernardo Belotto zwany Canaletto (1721 - 1780)
- malował pejzaże Wenecji, Wiednia, Drezna, Monachium, Warszawy, Petersburga,
- pejzaże malował tak jakby zawsze były słoneczne, a pora letnia, barwy wtedy nie są ostre, a niebo nie tak błękitne,
- „Panorama Warszawy od strony Pragi” - sportretował się z monarchą, który asystuje przy jego pracy, rysunkowa dokładność opisu, wyważony ciężar mas, kierunków, poziomów i pionów.

Jean Pierre Norblin de la Gourdaine (1745 - 1830) - pracował dla księcia Adama Czartoryskiego,
- początkowo komponował sceny towarzyskie na tle parków,
- później sceny z Sejmu Wielkiego i Insurekcji („Rzeź Pragi”, „Bitwa pod Racławicami”),
- pomagał w upiększaniu parku księżnej Izabelli Czartoryskiej restaurując uszkodzone obrazy i malując widoki okoliczne,
- „Targ w Łącznej” - duża wieloosobowa scena,
- ilustrował „Myszeidę” Krasickiego,
- uprawiał akwaforty,
- mocny światłocień, nastrój tajemniczości i nostalgii.

Inni malarze przebywający w Polsce:
Szwed Per Krafft, Włosi: Giuseppe Grassi i Giovanni Battista Lampi, Polacy: Konstanty Aleksandrowicz, portrecista Józef Faworski, Kazimierz Wojniakowski.

Franciszek Smuglewicz (1745 -1807)
- po powrocie do Polski nie zyskał uznania w oczach Króla: obrazy linearne, malowane bladymi kolorami, płaskie i sztuczne w kompozycji,
- malował sceny historyczne i rodzajowe, wykonywał dekoracje ścienne.

Malarstwo ścienne najczęściej wykonywano w pałacach, bogatych kamienicach, zanika w kościołach. Jedno z dzieł znajduje się w Małej Wsi pod Warszawą. W gabinecie znajduje się malarstwo pejzażowe z ruinami antycznymi, średniowiecznymi zamkami i sielskim młynem nad rzeką. W sali „warszawskiej” widnieje panorama stolicy wyglądająca zza iluzjonistycznych kolumn i balustrad. Mieszanka antyku z groteską. Twórcy malarstwa ściennego:

Jan Bogumił Plersch (1732 - 1817) - syn rzeźbiarza, zdobił wnętrza rezydencji królewskich, malował obrazy o tematyce religijnej, egipskiej, sceny rodzajowe i krajobrazy np. dekoracja Teatru w Pomarańczarni w Warszawie - loże z socjetą.

Zygmunt Vogel (1764 - 1826) - rysownik gabinetowy, otrzymywał zlecenia na wykonanie widoków historycznych budowli.

Kazimierz Wojniakowski (1771 - 1812) - uczeń Bacciarellego, portrecista wielu słynnych osobistości, malował też krajobrazy („Zebranie towarzyskie w parku”), malując obrazy religijne artysta przebierał niewiasty i święte w stroje z własnej epoki.

Józef Puszka - portrecista, sporządził dla ratusza staromiejskiego podobizny osobistości zasłużonych w dobie Sejmu Wielkiego: H. Kołłątaja, Sz. Małachowskiego, St. Kubickiego.

Antoni Brodowski (1784 - 1832) - malował imaginacyjne podobizny Leonidesa, Parysa, Edypa z Antygoną, ojciec polskiego akademizmu, tematyka religijna: „Gniew Saula na Dawida”.

Wojciech Korneli Stattler (1800 - 1875) - „Chrzest Chrystusa” z katedry na Wawelu (w tym obrazie świętemu Janowi nadał rysy Mickiewicza), mało zróżnicowana kolorystyka, tematyka historyczna.

Podobne wypracowania: