Bądź na bieżąco - RSS

Artur Grottger krótka biografia

Kategoria: Historia sztuki   |   Dodano: 23 maja 2011   |   Liczba słów: 174

Artur Grottger urodził się 11 listopada 1837 roku w Otyniowicach na Podolu. Pochodził z rodziny szlacheckiej, miał siostrę i dwóch braci. Jego ojciec był malarzem. Rodzice zauważywszy u syna talent kształcili go w kierunku malarstwa. Artur uczył się u Juliusza Kossaka i w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych.

Grottger był jednym z najwybitniejszych artystów malarstwa historycznego. Malował głównie wypadki poprzedzające Powstanie Styczniowe oraz walki i zdarzenia z powstania. Tworzył też sceny batalistyczne i rodzajowe oraz kompozycje historyczne np.: „Ucieczka walecznego”, „Pojednanie”, „Pożegnanie”, „Powitanie”. Starał się godzić idealizm z realizmem. Jest też autorem wielu portretów. Szeroką popularność zyskał sobie w kraju przejmującymi cyklami rysunkowymi. Realizm tych przedstawień podkreśla staranne, wierne naturze, wypracowanie szczegółów przy subtelnym stworzeniu bogactwa zróżnicowanej gamy walorowej.

Artur Grottger zmarł we Francji w 1867 roku. Jego zwłoki z obczyzny sprowadziła do Lwowa, była narzeczona, Wanda Monne.

„Muza łaskawa” to program o Arturze Grottgerze oparty o teksty trylogii Ludwika Świeżawskiego (tytuły trylogii: Muza łaskawa, Rapsod powstańczy, Dobry Geniusz) oraz o fragmenty powieści Dionizego Sidorskiego: „Może przebaczą nam duchy”.

Cykle rysunkowe Grottgera: „Warszawa I”, „Warszawa II”, „Polonia”, „Lituania”, „Wojna”.

Podobne wypracowania: